Hlavní obsah

Po dlouhé zimě nyní hrozí záplavy

Letošní zima pomalu ustupuje a Česko počítá škody. Kvůli velké nadílce sněhu se nejen zřítily střechy domů, ale přibylo i dopravních nehod. Hydrologové varují, že zanedlouho by mohla tající pokrývka sněhu zvýšit hladiny řek. Bezprostředně však nebezpečí nehrozí.

Po dlouhé zimě nyní hrozí záplavy

Letošní dlouhá zima přinesla sice množství sněhu, kterému lidé dávají za vinu dopravní kalamity, padající střechy a další nepříjemnosti, bílé nadílky ale není víc než v předchozí zimě. Sníh však oproti několika předchozím zimám zůstane ještě nějaký čas nejen na horách - na některých místech republiky nepřetržitě 150 dní.

Na horách sněhu průměrně, nížiny zavaleny

Maximální výška sněhu ale byla v minulé zimě vyšší až o půl metru. Jde o Labskou boudu, kde oproti loňským více než třem metrům sněhu letos bylo nejvíce 12. a 13. března - 260 centimetrů. Letos totiž obecně bylo na horách méně sněhu než loni, zato bylo více sněhu v nížinách, kde žije více lidí, a proto se také zdá, že sníh "napáchal" více škod, uvedl Radim Tolasz z Českého hydrometeorologického ústavu.

Sníh se držel extrémně dlouho

Právě končící zima nebyla ani extrémně studená, i když leden i únor byly jako měsíce podprůměrné. "Leden s celostátní průměrnou teplotou mínus šest stupňů patří k nejchladnějším, ale byly v historii i studenější," uvedl Tolasz. Rekord letošní zimy drží Šumperk s mínus 30,3 stupni (21. ledna). Historický rekord za všechny české stanice drží ale již od roku 1929 Litvínovice u Českých Budějovic, kde bylo v tehdy výrazně studené zimě 11. února mínus 42,2 stupně Celsia.

Letos je na českém území celkově sněhu méně než loni, protože však leží velmi dlouho, má větší obsah vody než ten loňský. Hydrologové nyní s napětím sledují, jak bude odtávat sníh z níže položených míst, protože by mohl mít vliv na případnou jarní povodeň.

Záplavy hrozí téměř celé zemi

Jarní povodně vznikají, když při současném oteplení do sněhu výrazně naprší. V příštích dnech přijde oteplení i srážky - ty by však neměly být příliš vydatné. Meteorologové přesto očekávají, že by se hladiny některých řek mohly během příštího týdne zvyšovat - větší odtok čekají především ze středních nadmořských výšek.

Záplavy hrozí v Královéhradeckém kraji. Rozvodnit by se mohly řeky v krajích Karlovarském, Plzeňském, Jihočeském, Královéhradeckém, Jihomoravském a na Vysočině. Hladiny řek se ale mohou zvedat na celém území ČR.

Dosažení druhého stupně povodňové aktivity očekávají meteorologové na Cidlině, Dolní Orlici, Malši, Blanici, Vltavě nad Lipnem, Radbuze, Úhlavě a Úslavě v noci z neděle na pondělí, na horní Dyji, Svatavě a Rolavě v pondělí. Na střední a dolní Cidlině by v pondělí mohl nastat i třetí stupeň povodňové aktivity.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků