Hlavní obsah
Pneumokok pod mikroskopem Foto: Profimedia.cz

Pneumokok v Praze zabil už sedm lidí

Statistiky Hygienické stanice hl. m. Prahy hovoří letos už o 27 případech nakažených nebezpečnou pneumokokovou bakterií a o jedné ženě a šesti mužích, kteří jí podlehli. A to je rizikové období teprve před námi. Pneumokok se totiž následně přidává k obyčejným virózám.

Pneumokok pod mikroskopem Foto: Profimedia.cz
Pneumokok v Praze zabil už sedm lidí

Čísla nakažených však podle hygieniků zdaleka neodpovídají realitě. Ta je ve skutečnosti mnohem horší.

„Domníváme se, že těchto závažných onemocnění je daleko víc, ale nejsou hlášena. V mnoha případech se totiž ani nedá zjistit, zda byl původcem smrtelného onemocnění pneumokok. Ten totiž není primární. Pneumokok takzvaně nasedá na jiná infekční onemocnění, nicméně pak se z toho může vyvinout agresivní zápal plic a může dojít až k úmrtí,“ vysvětluje pro deník Právo Zdeňka Jágrová, epidemioložka z Hygienické stanice hl. m. Prahy.

Podzim a zima je vždy rizikové období. Šíří se respirační infekce a na ty pneumokok nasedá.
epidemioložka Zdeňka Jágrová

První příznaky invazivního pneumokokového onemocnění jsou podobné chřipce – teplota, zimnice, třesavka, bolesti hlavy a zvracení. Právě proto jsou pneumokoková onemocnění velmi zrádná.

Ohroženi jsou hlavně senioři a děti

Pneumokok je bakterie, kterou je běžně osídlena sliznice úst, nosu a horních cest dýchacích u mnoha lidí. Pneumokoka má ve svém nosohltanu více než 10 % zdravých dospělých a až 60 % dětí. Těmto nosičům však nezpůsobuje žádné problémy. Pokud ale dojde k oslabení imunity člověka například při viróze, mohou pneumokoky proniknout do míst, kam nepatří, a způsobit tam závažnou infekci – dostanou se například do plic, kde způsobí zápal plic, nebo na mozkové obaly, kde způsobí meningitidu. Bakterie, která se dostane do krevního řečiště, postupuje v organismu velmi rychle, nemocnému jde o čas. Zvláště u malých dětí a u starších osob může mít onemocnění velmi závažný průběh.

Rizikovým obdobím je podzim a zima

„Bohužel ne vždy se zpočátku objeví teplota. Pokud jde o letošní případy úmrtí, jedná se o osoby starší, i když ne výhradně. Pneumokoku letos podlehla osmdesátiletá žena, ale i 47letý muž, 53letý, tři muži mezi šedesáti a sedmdesáti lety a jeden 89letý. U starších pacientů hraje roli samozřejmě i to, že prostě zůstanou ležet a jejich organismus hůře onemocnění překonává,“ dodává lékařka z hygienické stanice.

I když počty nakažených jsou podle lékařů mnohem vyšší, údaje se v posledních letech ohledně pneumokoků nemění. Navíc letos máme teprve to nejhorší před sebou.

„Podzim a zima je vždy rizikové období. Šíří se respirační infekce a na ty pneumokok nasedá,“ upozorňuje epidemioložka s tím, že onemocnění pneumokokovou infekcí lze předejít dostupným očkováním.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků