Hlavní obsah
Hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec (uprostřed) Foto: Jan Švábek, Právo

Plzeňský kraj povedou sociální demokraté s komunisty

Sedm míst pro ČSSD, dvě pro KSČM. Tak bude vypadat nové složení rady Plzeňského kraje. Vítězná ODS, jejíž nabídku na vytvoření velké koalice socialisté odmítli, skončila v opozici a musí se spokojit s placenými posty ve vedení kontrolního a zdravotního výboru.

Hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec (uprostřed) Foto: Jan Švábek, Právo
Plzeňský kraj povedou sociální demokraté s komunisty

Vytvoření koalice s komunisty požehnalo v sobotu 17. listopadu krajské vedení ČSSD a to přesto, že původně preferovalo jednobarevnou oranžovou radu s tichou podporou KSČM - tak to fungovalo uplynulé čtyři roky.

„Dojednali jsme maximum možného, pokračování jednobarevné rady s tichou podporou ze strany KSČM nebylo prakticky reálné i kvůli tomu, že v jiných krajích už vznikly otevřené koalice s komunisty,“ řekl Právu staronový hejtman Milan Chovanec (ČSSD). „Věřím, že si to sedne. Kraj není až tak o politice, jako spíše o silnicích a, nemocnicích,“ doplnil Chovanec. Komunisté po úspěchu ve volbách otevřenou koaliční spolupráci jednoznačně upřednostňovali a úplně původně požadovali čtyři křesla v radě.

Koaliční smlouva bude podepsána v neděli večer nebo ráno v pondělí 19. listopadu, tedy před první schůzi nově zvoleného zastupitelstva, které bude radu schvalovat. K překvapení nedojde - koalice ČSSD s KSČM má v pětačtyřicetičlenném sboru pohodlnou většinu 27 křesel, zatímco modří disponují patnácti a TOP 09 - Starostové pouhými třemi mandáty.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků