Hlavní obsah

Plynaři v Karlovarském kraji kvůli havárii vyhlásili stav nouze

Stovky rodin v Karlovarském kraji zůstaly v noci z úterý na středu bez dodávek plynu. Připravila je o ně havárie na plynovodu mezi Vřesovou na Sokolovsku a Sviňomazy na Tachovsku. Plynaři dokonce vyhlásili pro Karlovarský kraj stav nouze.

Plynaři v Karlovarském kraji kvůli havárii vyhlásili stav nouze

 

Tisíce lidí v Karlovarském kraji zůstaly v noci z úterka na středu bez plynu. Připravila je o něj havárie na vysokotlakém plynovodu mezi Vřesovou na Sokolovsku a Sviňomazy na Tachovsku. K úniku došlo u malé obce Křepkovice nedaleko Teplé.

Distributor plynu, společnost ZČP Net Plzeň, kvůli tomu ve středu dopoledne vyhlásil v Karlovarském kraji stav nouze. „V důsledku poruchy došlo k odstavení přibližně 1700 odběratelů. Došlo k omezení dodávek pro obce Toužim, Útvina, Bochov, Teplá, Krásné Údolí a Kosmová,“ uvedl regionální mluvčí RWE Transgas Jiří Bezděk.

Všechny vyjmenované obce leží na Karlovarsku a jejich obyvatelé si s výpadkem plynu museli poradit podle svých možností. „Oprášila jsem elektrický vařič a přímotop. Ještě, že zima není tak hrozná,“ řekla Právu Jana Nová z Toužimi.

Opravy plynovodu v místě havárie poblíž Křepkovicfoto: Právo/Jindra Pašková

Podobně na tom v Toužimi bylo zhruba dalších tisíc lidí, kteří žijí na sídlišti a několik místních podniků. „Sídliště je totiž vytápěno plynovou kotelnu, nemají to jednoduché,“ řekl Právu starosta Toužimi Antonín Vrána (nez.).

Školy prodloužily prázdniny

Z havárie patrně měly radost děti v Teplé. V tamních školách totiž kvůli ní odpadla výuka a školáci mají o dva dny delší pololetní prázdniny. „Pro vysvědčení si půjdou až v pondělí. Vedení školy vyhlásilo ředitelské volno. Nebudeme děti nutit do té zimy,“ řekl Právu tajemník radnice v Teplé Jiří Devátý. Podle něj je v Teplé bez plynu přibližně 300 rodin.

Školu málem uzavřeli také v Bochově. „Naše plynová kotelna v případě nouze najede na lehký topný olej, takže jsme školu nakonec nezavřeli,“ vysvětlil starosta Bochova Miroslav Egert (nez.).  

O havárii a potížích s dodávkami plynu informovala bochovská radnice obyvatele hned ve středu ráno pomocí SMS a emailů. „Hodně lidí je napojených na kotelnu se záložním systémem, ti si téměř ničeho nevšimli,“ poznamenal starosta s tím, že potíže měli především lidé v rodinných domech, kde používají k vytápění plyn.

Plynaři půjdou po domácnostech

Plynaři předpokládají, že dodávky mohou být obnoveny v průběhu čtvrtka. Z bezpečnostních důvodů tomu však bude předcházet kontrola každého plynového spotřebiče, kterou provede technik plynáren.

„Když na odběrném místě nikdo nebude, necháme tu zprávu s kontaktem na poruchovou linku 1239. Tady zákazníky informujeme o dalším postupu a na místo přijede technik, který otevře uzávěr,“ upozornil Tomáš Tichý, jednatel společnosti RWE Distribuční služby. Radnice budou o návštěvě plynařů informovat pomocí místních rozhlasů a SMS zpráv.

Opravy plynovodu v místě havárie poblíž Křepkovicfoto: Právo/Jindra Pašková

„Nějaká speciální opatření nechystáme. Obyvatele podle potřeby upozorníme ještě rozhlasem. Navíc sami plynaři už lidem říkali, že přijdou znovu na kontrolu,“ řekl Egert.

K havárii došlo v úterý ve 23. hodin. „Ihned začaly práce na obnovení dodávek plynu pro obyvatele z odstavených obcí náhradní trasou kolem plynové regulační stanice Kolová,“ uvedl Bezděk s tím, že zatím nemá informaci o tom, že by bez plynu zůstal některý z velkých odběratelů z podnikatelského sektoru.

Co tak rozsáhlou poruchu způsobilo není dosud jasné. „Příčina havárie je zatím v šetření,“ uzavřel Bezděk.

Lázeňské město má problémy s kanalizací

Na stezce pro pěší mezi lázeňským domem Mercedes a hotelem Švýcarský Dvůr došlo ve středu dopoledne k vážné havárii kanalizačního potrubí. "Stezka musela být z důvodu bezpečnosti oboustranně uzavřena,“ uvedl mluvčí na karlovarském magistrátu Jan Kopál.

:. Po havárii kanalizačního potrubí zůstala v dlažbě díra o průměru jednoho metru. foto: Magistrát města Karlovy Vary/Jan Kopal

Zhruba uprostřed stezky se propadla do země zámková dlažba, takže ve stezce zela díra o průměru asi jeden metr. "V současné době se prověřuje rozsah poškození a stav potrubí. Zřejmě bude nutná výměna potrubí v celé délce stezky, protože v celém úseku stezky jsou značné poklesy povrchu,“ uvedl Kopál, podle kterého momentálně nedokáže nikdo stanovit termín odstranění závady. "Situaci začal okamžitě řešit technický odbor magistrátu,“ uzavřel Kopál.  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků