Hlavní obsah
Schůze Poslanecké sněmovny. Na snímku premiér Bohuslav Sobotka, ministr financí Andrej Babiš a předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura Foto: Petr Horník, Právo

Platy politiků dostaly ČSSD do pasti

Skupina poslanců soc. dem. v čele s šéfem klubu Romanem Sklenákem, která má připravit nový návrh na zvýšení platů politiků, se dostala mezi mlýnské kameny.

Schůze Poslanecké sněmovny. Na snímku premiér Bohuslav Sobotka, ministr financí Andrej Babiš a předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura Foto: Petr Horník, Právo
Platy politiků dostaly ČSSD do pasti

Na jedné straně stojí partajní vedení, které odmítlo dřívější dohodu všech frakcí na 14,5procentním zvýšení platů, na straně druhé je velká část poslanců, která nesouhlasí se Sobotkou prosazovaným růstem o 3,5 procenta. Tedy stejným jako u státních zaměstnanců.

V případě 14,5procentního růstu by základní plat poslance a senátora vzrostl z 55 900 Kč hrubého měsíčně na 64 tisíc. Zvedly by se i paušální náhrady, a to na 33 200 až 45 100 korun. Při 3,5procentním zvýšení by plat činil 57 600 korun a náhrady 30 100 až 40 800 korun.

Pár dní před úterním jednáním Sněmovny tak ani koaliční partneři netuší, o čem by se mělo jednat. Podle informací Práva totiž poslanci soc. dem. přišli v pátek s novým návrhem, podle kterého by se měl plat politiků odvíjet od platu soudců. Takové řešení ale údajně znovu odmítlo vedení soc. dem.

Růst platů musí být nižší než 26 procent, musí být nižší než 14 procent
Bohuslav Sobotka, premiér

Podle premiéra a šéfa soc. dem. by růst platů ústavních činitelů měl co nejvíce odpovídat růstu platů ve veřejném sektoru.

„Růst platů musí být nižší než 26 procent, musí být nižší než 14 procent a naším cílem je, aby ten růst byl co nejnižší a co nejvíce odpovídal růstu platů ve veřejném sektoru,“ řekl v pátek Novinkám.cz premiér. [celá zpráva]

Konkrétnější být nechtěl. Na dotaz, na jaké procento je vláda ochotna ustoupit, řekl, že nechce o částkách spekulovat.

Šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš by prý souhlasil s 3,5 procenta. „Když jsme navrhli zvýšení platů státních zaměstnanců o 3,5 procenta, tak by bylo trapné, aby si ústavní činitelé navýšili plat víc,“ řekl Právu.

Kalousek: Máme už toho dost

Ve čtvrtek se přitom koaliční rada dohodla, že se nad novelou zákona o platech znovu sejde s opozičními stranami. Podle zjištění Práva však ani na jednání koaličních špiček nezazněl konkrétní návrh, jak delikátní situaci vyřešit.

I proto třeba TOP 09 ústy šéfa klubu Miroslava Kalouska už dohodu odmítá a tvrdí, že se hlasování neúčastní, protože koalice má dost hlasů, aby prosadila svou. „To, co se děje, je ohavné a my se toho účastnit nebudeme. Ať už nás přestanou zatahovat do svých hádek,“ řekl Právu Kalousek.

Podobně se nejspíš zachová také ODS, jejíž předseda klubu Zbyněk Stanjura v pátek Právu potvrdil, že žádná schůzka s koaličními vyjednavači domluvena není. Na případné návrhy čekají podle šéfa klubu Radima Fialy také poslanci Úsvitu. Komunisté se obrnili mlčením.

Platy poslanců
Funkce
Plat a náhrady nyní v Kč
Plat a náhrady v roce 2015 podle doporučení sněmovních výborů v Kč
Řadový poslanec
55 900
64 000
Náhrada poslanců na reprezentaci a stravování
8300
9500
Náhrada na dopravu20 700 – 31 100
23 700 – 35 600
  zdroj: ČTK

Čím dál víc tudíž hrozí, že se Sněmovna neshodne. Tím pádem by od začátku roku po sedmileté stagnaci příjmů ústavních činitelů došlo ke skokovému růstu o 26 procent. Neboli základní plat poslance a senátora by se zvýšil na 70 400 korun a k tomu náhrady na dopravu, stravu a reprezentaci z 29 tisíc až 39 400 hrubého měsíčně na 36 500 až 49 500 korun.

Poslanci se přitom dušují, že pokud by nedošlo k dohodě a platy by se skutečně rozmrazily, přijde koalice hned v lednu s návrhem řešení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků