Hlavní obsah
Bronzový poklad tvoří 23 kusů různých bronzových nástrojů, zbraní a ozdob. Foto: kraj Královéhradecký, ČTK

Pes na Rychnovsku vyhrabal poklad z doby bronzové

Bronzový poklad čítající necelé tři desítky předmětů z přelomu mladší a pozdní doby bronzové se našel v katastru Kosteleckých Horek u Kostelce nad Orlicí na Rychnovsku. Předměty vyhrabal před časem pes. O nálezu pokladu informovala v úterý Martina Svatoňová z tiskového oddělení královéhradeckého hejtmanství.

Bronzový poklad tvoří 23 kusů různých bronzových nástrojů, zbraní a ozdob. Foto: kraj Královéhradecký, ČTK
Pes na Rychnovsku vyhrabal poklad z doby bronzové

Nález tvoří 13 srpů, dva hroty oštěpů, tři sekyrky a několik ozdob. Letos v březnu ho nalezl pes. „Při procházce se svým pánem vyhrabal špičky srpů. Postupně se vyzvedly další bronzové nástroje, které byly odevzdány odborným pracovníkům,” uvedla náměstkyně hejtmana pro kulturu Martina Berdychová (Východočeši). Bližší podrobnosti o čtyřnohém nálezci hejtmanství nemá.

Nález je uložen v krajském Muzeu a galerii Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou. Od 13. do 21. září bude poklad pro veřejnost vystavený na zámku v Kostelci nad Orlicí.

Majitel dostane nálezné

Po výstavě odborníci předměty konzervují a poklad vzhledem ke svému místu nálezu zůstane součástí stálé expozice v suterénu kosteleckého zámku, která je věnovaná archeologickým nálezům v regionu. Vlastníkem pokladu je Královéhradecký kraj, přičemž majiteli psa nedávno rada kraje schválila nálezné 7860 korun.

Nález má podle archeologů i vysokou estetickou hodnotu. „Je to totiž nález celých nástrojů a šperků. S největší pravděpodobností je to obětina. Další rovina jeho poznání svědčí o intenzivních kontaktech a přejímání vzorů od jižnějších sousedů. Tam totiž je zvykem ukládat celé předměty,” uvedla archeoložka z Muzea a galerie Orlických hor Martina Beková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků