Hlavní obsah
Ulice Na Hutích v Praze 6 (na snímku z 12. července 2016) patří do tzv. modré zóny rezidentního parkování, kde mohou neomezeně parkovat registrovaní rezidenti a maximálně tři hodiny návštěvníci. Foto: Vít Šimánek, ČTK

Parkovací zóny v Praze postihnou Středočechy, kraj žádá odklad

Parkovací zóny v Praze 5 a 6 postihnou Středočechy dojíždějící za prací do metropole, tvrdí středočeští radní. Žádají jejich odložení, než v Praze vzniknou záchytná parkoviště. O postoji Rady Středočeského kraje v pondělí informovala mluvčí hejtmanství Michaela Drobná. V páté a šesté městské části hlavního města začnou platit parkovací zóny od středy 24. srpna.

Ulice Na Hutích v Praze 6 (na snímku z 12. července 2016) patří do tzv. modré zóny rezidentního parkování, kde mohou neomezeně parkovat registrovaní rezidenti a maximálně tři hodiny návštěvníci. Foto: Vít Šimánek, ČTK
Parkovací zóny v Praze postihnou Středočechy, kraj žádá odklad

"Zavedení parkovacího systému placených zón i do okrajových částí Prahy nejvíce zasáhne a poškodí Středočechy. V době, kdy nejsou v Praze záchytná parkoviště, není dořešena integrace pražské a středočeské dopravy, považujeme takovéto rozhodnutí, které Praha uskutečnila bez spolupráce s námi, za ukvapené a nezodpovědné rozhodnutí," uvedl středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD), který má v krajské radě dopravu na starosti.

Praha podle hejtmana řeší zavedením zón problémy s dopravou na úkor Středočeského kraje stejně jako plánem na zákaz vjezdu kamiónů delších než 12 metrů na území hlavního města. Podle Petery v případě kamiónů už Praha a Středočeský kraj další postup koordinují, u parkovacích zón tomu tak ale nebylo.

"Vyzýváme Prahu, aby zavedení zón odložila do doby, než na okrajích města budou vybudována záchytná parkoviště s dostatečnou kapacitou," doplnil hejtman.

Parkoviště za hranicemi Prahy

S premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), s nímž se v úterý setká při slavnostním otevření volnočasového areálu Vrchbělá, by chtěl Petera mluvit o možnosti zřizovat záchytná parkoviště za hranicemi Prahy. "Ve spolupráci se státem bychom také chtěli vytvořit podmínky pro převod státní půdy na obce, které by chtěly záchytná parkoviště budovat na území Středočeského kraje," uvedl hejtman.

Výstavbu záchytných parkovišť P+R nyní Praha nechystá. Praha 5 před časem uvedla, že by ráda vybudovala P+R hned na třech místech městské části, konkrétní kroky ale neučinila. Vhodné místo pro parkoviště se dosud nepodařilo najít ani v Praze 6, kde se v minulosti mluvilo o P+R například Na Dlouhé míli.

Zóny omezující parkování v Praze se na podzim podstatně rozšíří. Ve středu začnou platit v části Prahy 5 a 6, od září se zvětší oblast s regulovaným parkováním v Praze 3 a od října budou zóny zavedeny v Praze 8. Původně měly být letos rozšířeny ještě do Prahy 4 a 9, avšak radnice od jejich spuštění zatím ustoupily. Dosud parkovací zóny platí v celé Praze 1, 2, 7 a na většině území Prahy 3.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků