Hlavní obsah
Soutěž v držení plných pivních krýglů na čas. Foto: Pavel Čempěl

Paragraf kafe

Kdyby byla pravdivá jen polovina z toho, co se povídá o praktikách zahraničních obchodních řetězců v Česku, měl by brněnský Úřad pro hospodářskou soutěž žně jako ony samy před Vánoci, možná i policie by měla do čeho píchnout a odbory by mohly rovnou vyhlásit menší válku.

Soutěž v držení plných pivních krýglů na čas. Foto: Pavel Čempěl
Paragraf kafe

Něco jiného je však naslouchat stížnostem a něco jiného dokazovat, zvlášť když ti, co si stěžují, nejsou nezávislí. Nelíbí se něco zaměstnanci, může jít, nelíbí se něco dodavateli, může si prodávat ve vlastním krámě.

Navíc jsme v Česku, kde je ruka spravedlnosti tradičně tvrdá na zloděje slípek, zatímco na vyšší společenské úrovni horlivosti v prosazování zákonů ubývá. I rozhodl se ministr zemědělství Jaroslav Palas, že ta ošklivá podezření nejlépe začne řešit při kafíčku, přizval ministra průmyslu a obchodu Urbana a ministra pokladu Sobotku a domlouvali na včerejšek schůzku původně se zástupci pěti, nakonec dokonce jedenácti řetězců.

Nějak se to ale zvrtlo, dorazili dva ministři, jeden náměstek, jeden státní tajemník a jeden vrchní ředitel ministerstva - a z druhé strany zástupce firmy Delvita. Za ostatní poslala prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Helena Pískovská ministru Palasovi jakousi hromadnou omluvenku, obsahující neprůstřelně závažný důvod neúčasti: ministr odmítl přizvat Svaz obchodu a cestovního ruchu.

Asi má pravdu mluvčí ministerstva orby Martin Severa, že je velmi neslušné, až skandální, přijmout pozvání tří ministrů a v den schůzky se omluvit. Asi má pravdu, i když tvrdí, že se řetězce u nás chovají tak, jak by si v mateřských zemích nikdy nedovolily. Co jim to umožňuje, to ovšem hned bezelstně prozradil on sám: Jednání jsme považovali za lepší způsob než řešit zmíněné problémy tvrdším způsobem prostřednictvím zákonů.

O zvláště vydařených větách se říká, že by se měly tesat. Tato třeba na hroby malých českých firem, které mocní odběratelé dusí stlačováním cen, pozdními platbami a dalším nekorektním jednáním z pozice síly. Ale je-li na tom včerejším trapasu něco zvláště skandálního, je to právě snaha řešit něco lepším způsobem, než přikazuje zákon.

PRÁVO 16. prosince 2004

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků