Hlavní obsah

Paprsek radaru může být po odrazu nebezpečný, tvrdí vědci

Skupina expertů tvrdí, že paprsek amerického radaru plánovaného v Brdech se může odrazit od letadla nebo od inverzních vrstev a ohrozit lidi. Zprávu vypracoval fyzik Akademie věd Petr Pokorný. Vládní studie ale tvrdí, že radar je bezpečný.

Paprsek radaru může být po odrazu nebezpečný, tvrdí vědci

Paprsek by mohl, být nebezpečný pro cestující v letadle po odrazu od letadla nebo inverzních vrstev v atmosféře. Ozáření pocházející z paprsku by mohlo být zdraví škodlivé.

Bezletová zóna v okolí plánované základny je podle skupiny vědců nedostatečná, měla by být až 50 kilometrů. Nyní je podle druhu letadla doporučena na 4,5 a ž 13,5 kilometru. Padesát kilometrů není reálných, protože v takovém případě by sahala až téměř k pražskému ruzyňskému letišti.

Studie upozorňuje i na to, že paprsek by mohl být škodlivý i na místech vzdálených stovky kilometrů od radaru. To při vzniku atmosferického jevu zvaného atmosferický vlnovodný kanál. Tím by paprsek mohl putovat desítky i stovky kilometrů daleko.

Podle vědců hrozí, že vyslaný paprsek zasáhne letadlo i pasažéry uvnitř. Zpochybňují i maximální udávané hodnoty záření radaru. "Oficiální bezletová zóna je stanovena chybně a je v podmínkách ČR nebezpečná," uvádějí ve studii. Starosta Trokavce Jan Neoral ji che také umístit na stránky www.trokavec.cz.

Třicetistránkovou zprávu vypracovali fyzik Petr Pokorný z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, specialista na radiové vlny Milan Hlobil a vojenský analytik Stanislav Kaucký. Zpochybňují v ní také samotnou funkčnost radaru a smysl jeho umístění ve vojenském újezdě Brdy.

Vládní studie riziko nezjistila

Nynější závěry expertů se často rozcházejí ze zprávou o vlivu radaru, kterou si nechala vypracovat vláda. Kabinet Mirka Topolánka ji vzal na vědomí v březnu. "Zdravotní rizika jsou vyloučena," uvedl poté Topolánek.

Ministr životního prostředí Martin Bursík nedávno připustil, že vládní studie je použitelná pouze orientačně, protože nejsou známy konkrétní technické údaje související s umístěním radaru.

Podle starosty Trokavce Jana Neorala, který shrnul rozdíly mezi vládní zprávou a nynější studií, vládní zpráva nebere v potaz odrazy hlavního paprsku radaru od inverzních vrstev. Dále nepočítá s impulzním provozem radaru a střední hodnotu výkonu vydává za maximální.

Tvrdí, že měření radaru na Marshallových ostrovech, který má být údajně přesunut do Čech, se dělala přímo u radaru, nikoli ve vzdálené zóně, což je špatně.

Jiný odborník Zbyněk Škvor před časem naopak uvedl, že americký radiolokátor bude menším rizikem než třeba televizní vysílače.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků