Hlavní obsah
Oficiální plakát Foto: Šárka Poláčková

Palas odvolal ředitele proslulého hřebčína v Kladrubech

Dlouholetý ředitel Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem Norbert Záliš byl odvolán. Na jeho místo ministr Jaroslav Palas jmenoval Milana Vítka, který naposledy působil jako ředitel Okresní agrární komory v Opavě. Potvrdil to ve čtvrtek mluvčí ministerstva Martin Severa. Důvod odvolání Severa nesdělil.

Oficiální plakát Foto: Šárka Poláčková
Palas odvolal ředitele proslulého hřebčína v Kladrubech

"Je v kompetenci pana ministra odvolat a jmenovat bez udání důvodu," řekl pouze.

"Jsem pro řadu lidí nepřijatelný a v tom smyslu samozřejmě Kladruby potřebují ředitele, který je podporován svým ministrem. A já v tom smyslu Kladrubům takového ředitele přeji," reagoval Záliš. Potvrdil, že hospodaření hřebčína v poslední době prošlo několika kontrolami. Kromě jiných činnost státního podniku prověřoval i Nejvyšší kontrolní úřad. "Žádná závažné nedostatky nikdo neshledal," uvedl.

Audit byl v pořádku

Jeho slova potvrdila i Hana Jarolímová ze společnosti, která pro hřebčín již osmým rokem zpracovává audit. Žádná z kontrolních institucí podle ní neshledala závažnější prohřešky.

Záliš tlaky na své odvolání cítil z "různých stran" již několik let. Jedním z kritiků Záliše a člověkem, který podle usiloval o Zálišovo odvolání, je i bývalý stínový ministr ODS Miloslav Kučera. Kučera Zálišovi kromě jiného vyčítá nevýhodné rozprodeje kvalitních koní a jiného majetku. "Starokladrubák měl sedm genetických linií a ty dvě nejcennější jsou defacto nenávratně ztraceny z držení národního hřebčína," uvedl.

Podle Kučery se Záliš v hřebčíně choval jako monarcha, kvůli kterému z Kladrub odešla řada odborníků. "Řada vlivných osobností tím, že se tam třeba svezla na kočáře, nebo tam přespala, najedla se a napila, tak nad tím zavírala oči," dodal. Záliš tato obvinění odmítá.

Rozsáhlý komplex národního hřebčína v Kladrubech nad Labem, který založil roku 1579 císař Rudolf II., byl v lednu 1995 prohlášen státní kulturní památkou i se starokladrubským koněm. Ten se stal jediným živým tvorem na světě, který se může takovou výsadou pyšnit. Starokladrubští koně jsou také jedinou rasou na světě vyšlechtěnou speciálně pro ceremoniální dvorské účely.

V roce 1994 vyhrál kladrubský hřebčín veřejnou soutěž na obnovu dánského královského spřežení pro slavnostní příležitosti u dvora královny Margarety II. a do do Dánska putovalo šestispřeží hřebců, které se mimořádně osvědčilo. Dánský královský dvůr pak v Kladrubech zakoupil i další koně. Šestispřeží z Kladrub vezlo například královnu Margaretu II. při příležitosti oslav 25. výročí jejího panování v lednu 1997 či prince Joachima při jeho sňatku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků