Hlavní obsah

Pacientům s nádory ledvin davá naději nově testovaná vakcína

Pacientům se zhoubným nádorem ledvin může nově pomoci léčba vakcínami. V květnu začíná tříletá výzkumná studie s vybranými pacienty, kteří mají pokročilé stadium rakoviny ledvin. Vakcína působí podobně jako očkování, ale je možné ji použít po propuknutí nemoci.

Pacientům s nádory ledvin davá naději nově testovaná vakcína

"Léčba je přizpůsobena konkrétnímu pacientovi, neboť využívá jeho vlastní obranné buňky. Tyto výkonné buňky imunitního systému jsou schopny cíleně zničit nádor," popsal léčbu vedoucí Univerzitního centra buněčné imunoterapie (UCBI) při Masarykově univerzitě v Brně profesor Jaroslav Michálek.

Výskyt rakoviny ledvin se v ČR dlouhodobě zvyšuje. Ročně onemocní téměř 1800 mužů a 1000 žen. Česko má navíc v počtu nádorů ledvin světové prvenství. "Podařilo se vyvinout velmi účinnou vakcínu proti vysoce zhoubnému nádoru ledvin, který v pokročilé formě, kdy již jsou přítomna vzdálená ložiska neboli metastázy, vede k úmrtí do šesti měsíců," řekl Michálek s tím, že po pěti letech žijí jen dvě procenta lid.

Stávající terapie jsou drahé a málo účinné

Klasická chemoterapie je u rakoviny ledvin neúčinná. Pokročilé nádory ledvin jsou velmi špatně léčitelné. I u nové biologické léčby takzvanými malými molekulami lze život pacientů prodloužit pouze na 9 až 12 měsíců. Tato léčba zahrnuje řadu nepříznivých vedlejších účinků. Je také velmi nákladná, měsíčně vyjde u jednoho pacienta na 80 000 až 100 000 korun.

Nová vakcína je celkově levnější a pro pacienta bezpečnější. Podle Michálka má studie ověřit její výhody ve srovnání s biologickou léčbou takzvanými malými molekulami. Všechny klinické studie schválil Státní ústav pro kontrolu léčiv a léčebný postup schvaluje i Česká onkologická společnost.

Podle Michálka je léčení vakcínami nadějí i pro pacienty s nádory mozku a s poruchou krvetvorby. Studie je plánována na tři roky, ročně se jí má podle Michálka zúčastnit 15 až 20 pacientů. Nejmenší celkový potřebný počet pacientů je 40.

Výroba vakcíny pro jednoho pacienta stojí asi 300 000 korun. Grantové prostředky UCBI dostačují pouze na základní předvýzkum, než může být lék podán pacientovi. Na zahájení výzkumu získalo univerzitní centrum finanční pomoc od Nadačního fondu Modrá kotva.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků