Hlavní obsah
Schéma unikátní transplantace jater Foto: IKEM, ČTK

Pacientce se zrcadlově uloženými orgány transplantovali v IKEM játra

Lékaři v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) transplantovali játra ženě, která má orgány v hrudníku a břišní dutině zrcadlově obrácené. Jde o unikátní operaci, kterou tímto způsobem doposud nikdo ve světě neprovedl. O zákroku v pondělí informovala mluvčí IKEM Veronika Velcová.

Schéma unikátní transplantace jater Foto: IKEM, ČTK
Pacientce se zrcadlově uloženými orgány transplantovali v IKEM játra

Technicky náročná operace trvala přes deset hodin a osmapadesátileté Aleně Dargajové zachránila život. Necelé dva týdny po transplantaci šla z nemocnice domů.

O vzácné anomálii, tedy že srdce a žaludek má vpravo a játra vlevo, věděla žena od dětství. Žádné komplikace jí to nepůsobilo, do roku 2005 byla zdravá. Pak u ní lékaři zjistili hepatitidu C.

V nemocnici strávila necelé dva týdny

"Léčba nezabírala, postupně se můj stav zhoršoval. Jaterní testy byly čím dál horší, až mi lékaři sdělili, že mám cirhózu. Loni v létě mi pak našli v játrech více než dva centimetry velký karcinom. V tu chvíli jsem věděla, že je zle," řekla Dargajová.

Aleně Dargajové operace zachránila život

Foto: IKEM, ČTK

Bylo jasné, že transplantace jater bude technicky náročná kvůli jejich umístění vlevo. "Pacientce jsem musel odstranit její játra zasažená nádorem a pak přišla na řadu samotná transplantace. Musel jsem vymyslet, jak játra upravit, abych je mohl paní Dargajové uložit na levou stranu. Nakonec jsem se rozhodl játra od zemřelého dárce pomocí metody redukce upravit do požadovaného tvaru a velikosti a poté jsem tento štěp po směru hodinových ručiček otočil o 90 stupňů, abych mohl napojit cévy a žlučovod," popsal přednosta Kliniky transplantační chirurgie docent Jiří Froněk.

Pacientka byla v nemocnici 12 dní, z toho šest dní na jednotce intenzivní péče.

Unikátní zákrok

Na světě se podle dostupných statistik rodí se zrcadlově uloženými orgány jeden člověk z 10 000, někteří mají opačně uložené jen některé orgány.

Transplantace jater byla dosud na celém světě provedena 90 lidem s touto anomálií. Jen ve 12 případech šlo o dospělého pacienta - devět dostalo celá játra od zemřelého dárce, tři část jater od žijícího dárce, v jednom případě šlo o levý lalok jater.

Dargajová je první pacientkou se zrcadlově uloženými orgány na světě, která dostala jaterní štěp od zemřelého dárce redukovaný na levý lalok.

Loni v IKEM transplantovali 137 štěpů jater, což je 73 procent zákroků provedených v Česku, 14 pacientů bylo mladších 18 let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků