Hlavní obsah
Pražská Vltava měla při vánočním Memoriálu Alfreda Nikodéma 6,4 stupně Celsia. Foto: David W Cerny, Reuters

Otužilci v Praze překonali rekord

Teploty kolem nuly přivítaly v pátek téměř 290 odvážlivců na 68. ročníku vánočního Memoriálu Alfreda Nikodéma - nejstarší otužilecké akci v České republice. Za velkého zájmu přihlížejících zachumlaných na pražském mostě Legií a Masarykově nábřeží do zimníků a šál se před polednem plavci ponořili do chladné vltavské vody a vydali ze severního cípu Slovanského ostrova napříč řekou ke Střeleckému ostrovu a zpět.

Pražská Vltava měla při vánočním Memoriálu Alfreda Nikodéma 6,4 stupně Celsia. Foto: David W Cerny, Reuters
Otužilci v Praze překonali rekord

Nejrychlejším borcem na nejdelší trati 750 metrů byla loňská vítězka Lenka Štěrbová z Pardubic těsně následovaná Rostislavem Vítkem, úspěšným dálkovým plavcem a několikanásobným mistrem republiky v této disciplíně, který se loni pustil do zimního plavání.

"Myslím, že začneme kabátem a budeme pokračovat horkým čajem. Uvidíme, kam se to dostane dál," řekla vítězka, kterou prý zahřál závěrečný finiš. Její konkurent poznamenal, že zima mu není. "Na tak studenou vodu zvyklý nejsem, ale atmosféra a všechno tady kolem člověka zahřejí," dodal.

Nejdelší plavecká trať memoriálu měřila 750 metrů.

Foto: David W Cerny, Reuters

Hodinu před memoriálem zaplnili otužilci suterénní prostory a přízemí paláce Žofín. Každý byl při prezentaci viditelně označen startovním číslem fixou na rameni. Nerozhodilo je ani to, že těsně před startem začala z nebe padat drobná sněhová krupice, která však na zemi tála.

Ve srovnání s rokem 1946, kdy se kvůli pětadvacetistupňovému mrazu ve Vltavě ani plavat nedalo, nabídla letos řeka otužilcům komfortní teplo.

Foto: David W Cerny, Reuters

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který předával ceny, předtím podotkl, že si mezi naháči připadá v zimníku až nepatřičně. "Jako když přijdete v plavkách na nudistickou pláž," charakterizoval to šéf městské části, která byla i letos spolupořadatelem akce.

Rekordní účast

"Letos jsme překonali loňský rekord - tehdy plavalo 287 otužilců," řekl ředitel závodu z I. plaveckého klubu otužilců Praha Tomáš Prokop. Sám se několik okamžiků poté vydal na trať. Poprvé se podle něj v zimní Vltavě plavalo v roce 1923, kdy se do vody ponořilo sedm borců.

I po závodě bylo potřeba se zahřát.

Foto: David W Cerny, Reuters

Mezi otužilci se v pátek objevili tradiční účastníci, mnozí z nich překonali kanál La Manche - například basbarytonista, držitel Thálie a sólista Státní opery Richard Haan.

Úplným nováčkem byl herec Jiří Langmajer. Jako nejstarší účastníci - sedmaosmdesátiletí - se do vltavských vln ponořili Jaroslav Brustman z Kamenického Šenova a Jiří Soukup z Hradce Králové. Konkurovala jim čtyřiaosmdesátiletá Božena Černá, která se na trať vydala dokonce po sedmatřicáté.

Brustman si přivedl téměř celou rodinu, plavalo jich celkem pět. "Dědeček je zkrátka velká motivace," komentovala to v cíli jedna z jeho vnuček.

Nejmladšímu účastníkovi bylo třináct

Nejmladším účastníkem byl třináctiletý Vojislav Štěrba z Pardubic. "Bazén to není," poznamenal bezprostředně poté, co vylezl z vody, která měla 6,4 stupně Celsia.

Na bezpečnost plavců tradičně dohlíželi záchranáři na lodičkách i kanoích. Připravena byla záchranka.

Foto: David W Cerny, Reuters

Memoriál Alfreda Nikodéma je pojmenován po pražském zlatníkovi, který zpopularizoval sportovní otužování v tehdejším Československu; letos v březnu uplynulo 150 let od jeho narození.

Foto: David W Cerny, Reuters

Největší zimu zažili otužilci v Praze v roce 1946, kdy se mělo plavat u Železničního mostu. Byl ale pětadvacetistupňový mráz a pořadatelům nepomohly ani sekyry, jimiž prosekávali led. Voda okamžitě zamrzala a plavat se nedalo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků