Hlavní obsah
Budova nemocnice ve Frýdlantu Foto: Nemocnice Frýdlant

Otrávení pacienti z Frýdlantu si stěžují na policii

Zdánlivě jednoduchá operace, jakou je odstranění tříselné kýly, se pro 51letého Karla Šípka ze severočeského Frýdlantu vloni proměnila prakticky v boj o holý život. Šípek je jedním z devíti pacientů, kteří při operacích ve frýdlantské nemocnici dostali kvůli kontaminované narkóze septický šok a otravu krve. Někteří byli dokonce v ohrožení života.

Budova nemocnice ve Frýdlantu Foto: Nemocnice Frýdlant
Otrávení pacienti z Frýdlantu si stěžují na policii

Co se na operačním sálu frýdlantské nemocnice zvrtlo, zkoumali bez výsledku experti Státního ústavu pro kontrolu léčiv i hygienici. Případem se zabývala i policie, konkrétního viníka ale nenašla a vyšetřování letos na podzim odložila.

Některé z poškozených pacientů takový závěr ale neuspokojuje a rozhodli se, že se budou bránit. „Podali jsme stížnost dozorujícímu státnímu zástupci, aby postup policie přezkoumal,“ potvrdil Právu Tomáš Beck ze společnosti Vindicia, jež zastupuje dva z devíti frýdlantských pacientů - Karla Šípka a také rodinu patnáctiletého chlapce, který byl nejmladším z poškozených pacientů.

Myslel jsem, že je po mně

K otravám ve Frýdlantu došlo vloni 28. listopadu. V průběhu jediného dne se stav devíti operovaných lidí natolik zhoršil, že osm z nich muselo být převezeno na oddělení ARO a jednotky intenzivní péče v Liberci a Jablonci nad Nisou.

„Když jsem se po operaci poprvé probral, celé tělo se mi třáslo, dva lidé nade mnou stáli a museli mě držet, a já sám upadal do mrákot. Bylo mi strašně zle a myslel jsem, že je po mně. Takhle špatně mi nikdy v životě nebylo,“ vzpomíná na probuzení po operaci ve frýdlantské nemocnici Karel Šípek.

Podle něj je evidentní, že v nemocnici při operacích použili jednu a tutéž kontaminovanou narkózu pro všech devět lidí, které v jeden den operovali. „Udělali to, aby ušetřili. Narkóza se musí podávat jednorázově, oni ji ale ze stejné ampule dali všem,“ myslí si Šípek.

Policie ovšem dospěla k závěru, že podání anestetika je maximálně přestupek v rámci zákona o léčivech. „Příčinnou souvislost mezi nesprávným používáním anestetika a způsobenými zdravotními následky pacientů kriminalisté nezjistili,“ uvedl policejní mluvčí Vojtěch Robovský.

Chtějí i odškodnění

Kromě stížnosti na policii se pacienti chtějí také domáhat náhrady za vzniklou újmu. I tady zpočátku narazili. Frýdlantská nemocnice totiž v průběhu letošního roku změnila vlastníka a původní majitel, soukromá společnost EUC, se k odpovědnosti příliš nechtěl hlásit.

Tento týden ve čtvrtek ale EUC oznámila, že odškodnění pacientů se zaplatí z pojištění, které si frýdlantská nemocnice - bez ohledu na vlastníka - platí. „V případě, že částka bude převyšovat maximální pojistné plnění, tento rozdíl uhradíme,“ uvedla mluvčí EUC Eva Hokrová.

O jak velké odškodnění budou pacienti žádat, určí znalecké posudky, které by měly být hotové během první čtvrtiny příštího roku. O odškodnění bude zřejmě žádat jen osm z devíti poškozených. Výjimkou bude nejspíš muž, který do křížku s nemocnicí nechce jít, protože tam pracují jeho příbuzní a od nemocnice dostal darem motorovou pilu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků