Hlavní obsah
Petr Kajnar (vpravo v popředí) Foto: Pavel Karban, Právo

Ostravu povede opět koalice ČSSD a ODS

Ostravský magistrát povede v následujících čtyřech letech opět koalice ČSSD a ODS. V 55členném zastupitelstvu bude mít většinu 33 hlasů. Primátorem by se opět měl stát Petr Kajnar z ČSSD. Rozdělení mandátů v jedenáctičlenné městské radě bude 7:4 ve prospěch sociálních demokratů.

Petr Kajnar (vpravo v popředí) Foto: Pavel Karban, Právo
Ostravu povede opět koalice ČSSD a ODS

Novinářům to po pondělním vnitrostranickém jednání řekl předseda ostravské ČSSD Miroslav Novák. Strany nyní budou řešit podrobnosti koaliční smlouvy.

"Po dnešním jednání... už by se muselo stát něco nepředvídatelného, aby koaliční dohoda nebyla podepsána mezi sociální demokracií a občanskou demokratickou stranou," podotkl Novák. Oba partneři očekávají, že koaliční dohoda by mohla být podepsána do konce týdne.

Podle Nováka má vyjednávací tým nyní za úkol dojednat rozložení resortů v radě města a dalších orgánech, tedy výborech a komisích. ČSSD má zájem o vedení resortu investic, dopravy a oblast kultury, školství a sportu. ODS tedy nabízí životní prostředí a finance. "Ještě je diskuse, jak dál v oblasti zdravotnictví a sociálních věcí," uvedl Novák s tím, že vyloučena není ani varianta rozšíření počtu náměstků z pěti na šest.

Novák je s výsledkem povolebního vyjednávání spokojen. "Partnerství vždycky musí být vyvážené a musí odpovídat poměru sil a musí to být o jakési vzájemné dohodě a kompromisu..., takže mohu říci, že spokojenost," podotkl Novák.

Jiná varianta nebyla v podstatě možná

"V zásadě to není žádné velké vítězství, ale je to umění možného," shrnul dojmy z dosavadního průběhu vyjednávání předseda ostravské ODS Tomáš Petřík. Doplnil, že kritika velkých koalic ze stran vrcholových představitelů ODS směřovala především do míst, kde by mohla vzniknout i jiná koalice. V Ostravě by ale ODS spolupráce s hnutím Ostravak a TOP 09 na nadpoloviční většinu nestačila a s komunisty se strana spojovat nemůže.

Pokračující spolupráce dosavadních koaličních partnerů se jako jedna z nejpravděpodobnějších variant jevila už bezprostředně po volbách. Sociální demokraté však měli možnost spojit se i s KSČM, s níž by ovšem měli jen těsnou většinu 29 křesel.

V počátcích vyjednávání oba partnery rozdělovaly hlavně představy o rozdělení mandátu v městské radě. Zatímco ODS naznačovala možnost zachování stávajícího poměru, který je 6:5 pro ČSSD, sociální demokraté pro sebe naopak požadovali osm křesel. Strany se tak nakonec dohodly na kompromisní variantě.

ČSSD volby v Ostravě vyhrála poprvé od roku 1990, získala 21 mandátů. Druhá ODS jich má 12, což je o polovinu méně než dosud. V opozici skončí nové hnutí Ostravak s deseti křesly, komunisté s osmi zastupiteli a TOP 09 se čtyřmi zástupci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků