Hlavní obsah

OSN se má zabývat jednou z prezidentských milostí

Jednou z kontroverzních milostí prezidenta Václava Havla se bude zabývat Výbor pro lidská práva OSN v Ženevě. Obrátili se na něj rodiče Jiřího Valenty, kterého v Pardubicích zabila podnapilá řidička. Havel ženu, odsouzenou k ročnímu vězení a zákazu řízení, omilostnil.

OSN se má zabývat jednou z prezidentských milostí

Valentovi jsou prvními Čechy, kteří se na výbor OSN obrátili se stížností na prezidentskou milost. Výbor pro lidská práva je podle právního zástupce rodiny Petra Šády jedinou a poslední instancí na světě, která by mohla v daném okamžiku přijmout kvalifikované a právně odůvodněné rozhodnutí v tomto případě. "Mohl by například konstatovat, že udělením milosti byla porušena práva mých mandantů, v tomto případě poškozených," řekl Šáda.

Vychází z faktu, že právo prezidenta udělit milost není neomezené, ale musí respektovat mezinárodní smlouvy, kterými je ČR vázána. Udělením milosti podnapilé řidičce byl podle něj porušen zejména Mezinárodní pakt o občanských a lidských právech a Evropská úmluva o ochraně lidských práv a základních lidských svobod.

Devatenáctiletý syn Valentových zahynul pod koly automobilu řízeného Irinou Hnízdilovou v květnu 1996. Žena řídila bez oprávnění, jela nepřiměřenou rychlostí a byla pod vlivem alkoholu. Když po svém odsouzení vyčerpala všechny opravné prostředky, prezident Havel ji v roce 1999 omilostnil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků