Hlavní obsah
 

Oslavy 99. výročí vzniku státu: Věnce na Vítkově položili Zeman, Sobotka i Stropnický

Politici, zástupci armády, váleční veteráni z druhé světové války i zástupci spolků si u Národního památníku v Praze na Vítkově připomněli výročí vzniku samostatného Československa. U hrobu neznámého vojína položili věnce prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i zástupci ministerstva obrany.

 
Oslavy 99. výročí vzniku státu: Věnce na Vítkově položili Zeman, Sobotka i Stropnický

Oslavy 99. výročí vyhlášení státu jsou naplánovány po celém Česku, vyvrcholí večerním udělováním státních vyznamenání na Pražském hradě.

Miloš Zeman a Martin Stropnický přicházejí k Národnímu památníku na pražském Vítkově

Video: Novinky

Ceremoniál na Vítkově se tradičně konal za účasti historických armádních praporů, které byly na čestný dvůr památníku doneseny za zvuků husitského chorálu Ktož sú boží bojovníci. Vojenská hudba také zahrála státní hymnu.

Pietní akt při příležitosti svátku Dne vzniku samostatného československého státu se uskutečnil 28. října na pražském Vítkově.

Foto: Ondřej Deml, ČTK

Následovalo kladení věnců, tentokrát v netradiční podobě. Místo postupného pokládání věnců byly ve stejné chvíli pokládány najednou věnce tři. Pouze Zeman měl privilegium samostatného pokládání. Na závěr piety zazněla na památku padlých vojáků Večerka a čestná salva. V minulých letech nad památníkem také přeletěly vrtulníky či letadla armády, letos průlet naplánován nebyl.

Politici pokládají věnce na Vítkově.

Video: Novinky

Pieta se konala za účasti jednotek ozbrojených sil a policie. Nastoupili například vojáci 4. brigády rychlého nasazení, čestné stráže nebo Hradní stráže. Na pietu se přišly podívat desítky lidí.

Oproti minulým letům byla kratší, zejména kvůli změně v pokládání věnců, což někteří přítomní kritizovali. "Řeknu upřímně, že jsme z toho byli zaskočeni, myslím si, že dobré tradice se mají držet," řekl novinářům předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) se ke změnám nechtěl příliš vyjadřovat, ceremoniál podle něj domlouval odbor protokolu ministerstva se svými protějšky z Pražského hradu. Na ně mají být podle ministra směřovány otázky. Nemyslí si, že by pieta byla méně důstojná, naopak vzhledem k chladnému počasí to podle něj bylo tak akorát. Náčelník generálního štábu Josef Bečvář byl s průběhem akce spokojen, důstojně podle něj uctila památku padlých.

"Dnešní den vzpomínáme především na naše legionáře, kteří stáli u vzniku Československa, vzpomínáme na druhoválečné veterány, jsem strašně rád, že jsou stále mezi námi," řekl k sobotním oslavám Bečvář.

Podle Stropnického je důležité si výročí připomínat, aby si lidé například připomněli, že byla spousta lidí, kteří obětovali pro ostatní své životy nebo si připravili velmi těžké osudy. "Že mezi námi bylo mnoho statečných a abychom tady na to nezapomínali," řekl. Podle Štěcha je svátek základ státnosti. "Nebýt Československa, nebylo by ani České republiky," podotkl.

Bečvář novinářům řekl, že na příští rok, kdy uplyne 100 let od vyhlášení Československa, se chystá vojenská přehlídka. Měla by se pravděpodobně konat na Evropské třídě v pražských Dejvicích. Bečvář poznamenal, že je už ustanovena komise armády, policie či hasičů. Organizačně podle něj půjde o složitou záležitost.

Podle kapacitních možností jednotek teprve armáda zváží, zda se vojenská přísaha příští rok opět vrátí na Hradčanské náměstí v Praze. Letos byla přesunuta do Vyškova a Brna, což si Bečvář i Stropnický pochvalovali. Podle kritiků se místo změnilo na žádost Hradu kvůli vytížení prezidenta, Pražský hrad i armáda takový výklad odmítly.

Piety u Národního památníku na Vítkově se zúčastnil i ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Foto: Právo

Vzpomínková akce na Vítkově pokračovala po poledni slavnostním shromážděním uvnitř památníku. Český svaz bojovníků za svobodu na něm ocenil válečné veterány a pamětní medaili 1. stupně udělil také ministryni pro místní rozvoj Karle Šlechtové (ANO). "28. říjen nebude nikdy zapomenut, nesmí být. Je to věc učitelů, je to věc výchovy dětí," řekla ministryně.

Akce k založení republiky jsou v sobotu naplánovány i na dalších místech republiky, třeba v Ostravě nebo v Plzni. V Moravském Krumlově bude odhalen památník české státnosti, v Ostrožské Lhotě pak pamětní deska velitele parašutistického výsadku Carbon Františka Bogataje. Jaroslava Nováka, velitele Tvrze Hanička, která byla součástí předválečného opevnění Československa, připomene pamětní deska u pevnosti.

Prezident Miloš Zeman si u Národního památníku v Praze na Vítkově připomněl výročí vzniku samostatného Československa.

Foto: Právo

Památník na Vítkově vznikl v letech 1929 až 1938 k poctě československých legionářů. Po roce 1948 sloužil k propagaci komunistického režimu, byli v něm pohřbíváni významní představitelé Komunistické strany Československa. V roce 1953 v památníku vzniklo Mauzoleum Klementa Gottwalda.

Na pražském Vítkově proběhly oslavy 99. výročí vyhlášení státu.

Foto: Právo

Po pádu komunismu v roce 1989 byli všichni pohřbení lidé odvezeni, nyní je památník ve správě Národního muzea. Lidé si v něm mohou prohlédnout expozici o významných meznících české a československé státnosti ve 20. století. Žižkova socha patří k největším jezdeckým pomníkům na světě. Socha s výškou devět metrů a délkou 9,6 metru váží 16,5 tuny.

Na pražském Vítkově proběhly oslavy 99. výročí vzniku samostatnného Československa.

Foto: Právo

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků