Hlavní obsah
 

Opravený pražský orloj se opět rozběhl, oživil jej videomapping

Orloj na věži pražské Staroměstské radnice, který byl od letošního ledna mimo provoz kvůli kompletní rekonstrukci, se v pátek opět rozběhl. Dvanáct apoštolů dostalo v restaurátorských dílnách novou povrchovou úpravu. Po setmění pak fasádu orloje oživil videomapping.

 
Opravený pražský orloj se opět rozběhl, oživil jej videomapping

Apoštolové se objevili v nových okénkách ze modré skleněné vitráže. Před rekonstrukcí byla na orloji plechová okna ze 70. let minulého století. Nyní tak dostal orloj původní podobu, včetně soumraku na astrolábu.

Záznam: Po rekonstrukci se znovu spustil staroměstský orloj v Praze

Video: ČTK

Letošní rekonstrukce, která probíhala od ledna, si vůbec poprvé vyžádala kompletní demontáž. Mechanika získala podobu z 60. let 19. století, kdy orloj poháněla konopná lana navíjená na dřevěné lanové bubny. V roce 1948 totiž tento pohon nahradil moderní poháněný elektřinou.

Apoštolové na pražském orloji po generální rekonstrukci.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Během rekonstrukce měli návštěvníci Prahy v místě orloje na Staroměstské radnici možnost sledovat alespoň orloj virtuální, kdy speciální softwarová aplikace zrcadlila na obří obrazovce funkci originálního orloje včetně pohybu jednotlivých prvků na astronomickém ciferníku.

Orloj na pražské Staroměstské radnici spustili po rekonstrukci 28. září.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Na orloj se vrátí původní skleněné vitráže

Video: Novinky

Věž Staroměstské radnice, vysokou téměř 70 metrů, opravují řemeslníci od jara minulého roku. Cílem je přiblížit se původní podobě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků