Hlavní obsah
Jednou z lokalit, kterou si radní prohlédli, bylo budoucí záchytné zařízení pro uprchlíky v Balkové. Foto: KÚ Plzeňského kraje

Omnipol se bude bránit proti odnětí licence na vývoz Věry

Společnost Omnipol se hodlá všemi dostupnými prostředky bránit proti rozhodnutí ministerstva průmyslu, které jí odebralo licenci na vývoz šesti radarů Věra do Číny. Vláda se minulý týden rozhodla, že kontroverzní export zruší, protože není v zahraničněpolitickém zájmu země. Obchod se nelíbil Spojeným státům ani některým českým politikům.

Jednou z lokalit, kterou si radní prohlédli, bylo budoucí záchytné zařízení pro uprchlíky v Balkové. Foto: KÚ Plzeňského kraje
Omnipol se bude bránit proti odnětí licence na vývoz Věry

"Rozhodnutí vlády bylo uvážené," řekl novinářům na tiskové konferenci po středeční schůzi kabinetu premiér Vladimír Špidla. Reakci Omnipolu na odebrání licence ale považuje za "naprosto přirozenou". Poznamenal, že tak postupuje každý občan, každá firma. Předjímat výsledek případného rozhodování v této věci odmítl s tím, že mu to nepřísluší.

"Společnost Omnipol využije všech zákonných možností, aby hájila svá práva a své zájmy, které jsou a budou rozhodnutím ministerstva průmyslu a obchodu dotčeny," uvedla firma v tiskovém prohlášení. Jaké právní kroky společnost podnikne, její vedení neupřesnilo. "Do konečného rozhodnutí nebude Omnipol a.s. poskytovat žádné další informace," sdělili zástupci Omnipolu na dotaz ČTK.

"Správní řízení proběhlo zákonným postupem, je to plně v kompetenci jak vlády, tak jednotlivých ministerstev," uvedl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Ivo Mravinac. Omnipol je přesvědčen o tom, že obavy z ohrožení mezinárodních zájmů ČR vyplývají hlavně z nedostatečného odborného posouzení radarového systému, který nahradil předchozí sytém Tamara.

Američané se obávali, že by české radary ve vlastnictví komunistické Číny mohly zachytit jejich plavidla a letouny poblíž Tchaj-wanu. Věra sama nevysílá, pouze přijímá a zpracovává signály. Dokáže objevit přítomnost cizího radaru a určit jeho typ, aniž je sama odhalena.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků