Hlavní obsah
Pavel Varvařovský Foto: Petr Horník, Právo

Ombudsman: pokud mě budou poslanci ignorovat, nemusím tu být

Veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský opětovně pohrozil rezignací na funkci ombudsmana v případě, pokud bude letos parlament ignorovat jeho doporučení úpravy zákonů. Řekl to ve čtvrtek poslancům při projednávání výroční zprávy o činnosti jeho kanceláře za loňský rok.

Pavel Varvařovský Foto: Petr Horník, Právo
Ombudsman: pokud mě budou poslanci ignorovat, nemusím tu být

Sněmovna jen vzala zprávu na vědomí a standardně požádala vládu, aby poslance do konce září informovala, jak s ombudsmanovými poznatky naložila.

Varvařovskému mimo jiné vadilo, že Sněmovna v úterý prosadila přes veto Senátu zákaz pobytu za vybrané přestupky. Doufá, že Ústavní soud to na popud chystané stížnosti senátorů "bez mrknutí oka zruší".

"Oslyšen, ne vyslyšen"

"Pokud by ten trend v oslyšení a nikoli vyslyšení mých doporučení měl pokračovat, budete si muset na konci roku najít nějakého jiného veřejného ochránce práv," řekl poslancům Varvařovský. Podobnou pohrůžku vyslovil i loni, tehdy před senátory, kteří schvalují prezidentovi kandidáta na ombudsmana. Loni ale byla jeho doporučení vyslyšena, poznamenal.

Varvařovský upozornil také na svůj požadavek zrušit povinnost části lidí bez práce hlásit se na pobočkách České pošty pod hrozbou vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání. Touto docházkou nezaměstnaných (DONEZ) chce ministerstvo práce zamezit práci načerno. Podle omudsmana ale tato povinnost odporuje lidské důstojnosti. "Dostavovat se na místo, kde neposkytnou žádnou asistenci v získání zaměstnání, je svého druhu zvrhlost," uvedl již dříve.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků