Hlavní obsah

Okamura: Kanada umožní Čechům žádat o víza v Praze

Kanada umožní od 21. prosince českým občanům žádat o víza přímo v České republice. Kanadská ambasáda by dle viceprezidenta Asociace cestovních kanceláři a agentur Tomio Okamury měla tuto informaci oficiálně zveřejnit ve čtvrtek na tiskové konferenci. Doposud museli Češi žádat o víza ve Vídni.

Okamura: Kanada umožní Čechům žádat o víza v Praze

"Nemohu tuto informaci potvrdit ani vyvrátit. Ani tiskovou konferenci na zítra nechystáme," řekl Novinkám mluvčí kanadské ambasády Michal Vlček.

Otevření vízového oddělení v Praze by usnadnilo pozici českým turistům i cestovním kancelářím, které doposud musí víza vyřizovat na kanadské ambasádě ve Vídni.

Kanada znovuzavedla víza v polovině července letošního roku jako reakci na neúměrný počet českých občanů, kteří v zemi javorového listu žádali o politický azyl. 

Kanada víza poprvé zrušila v roce 1996, aby ji rok poté pro příliv emigrantů obnovila a zrušila ji znovu až v listopadu 2007. 

Kanaďané na rozdíl od Čechů pro vstup do země víza nepotřebují.

Spory o víza se vedou od roku 1990
15. května 1990 – Československo jednostranně zrušilo vízovou povinnost pro kanadské občany, vláda se neúspěšně snažila přimět Kanadu ke stejnému kroku. Povinnost získat k návštěvě ČSFR vízum měli Kanaďané opět od srpna 1991 a tento stav platil i po vzniku samostatné ČR.
1. dubna 1996 – Kanada zrušila vízovou povinnost pro české občany, o den později učinila stejný krok i Česká republika. Během tohoto roku požádalo o azyl v Kanadě 148 občanů.
Srpen 1997 – Po odvysílání reportáže v pořadu TV Nova Na vlastní oči, která přibližovala osudy ostravských Romů v Kanadě, se o možnosti vystěhovat se do Kanady začalo zajímat mnoho Romů, zejména z Ostravy. Situací se zabývala česká vláda.
8. října 1997 – Kanada obnovila vízovou povinnost pro občany České republiky. Během roku 1997 požádalo v Kanadě o azyl 1221 lidí z ČR.
1. dubna 2001 – ČR zavedla v reakci na kanadské opatření z října 1997 vízovou povinnost pro kanadské občany.
1. května 2004 – Se vstupem ČR do EU byla zrušena vízová povinnost pro občany Kanady.
1. listopadu 2007 – Kanada podruhé zrušila vízovou povinnost pro občany České republiky.
Leden až duben 2009 – Od ledna do dubna přiletělo do Kanady podle kanadského deníku The Sun 1077 českých Romů žádajících o azyl. V roce 2008 požádalo o status uprchlíka 853 občanů z ČR.
1. července 2009 – Kanadští představitelé vážně varovali českou diplomacii, že v nejbližších dnech mohou kvůli vysokému počtu žadatelů o azyl opět zavést vízový režim. Potvrdil to ministr zahraničí Jan Kohout. O situaci krátce předtím jednal v Praze s kanadským ministrem pro migraci Jasonem Kenneyem.
3. července 2009 – Kvůli hrozbě zavedení víz ministr Kohout telefonoval svému kanadskému protějšku Lawrenci Cannonovi. Uvedl, že nepadlo žádné datum ani přesné rozhodnutí.
7. července 2009 – Kanada zatím víza nezavedla. Praha podle Kohouta pokračuje v diplomatickém tlaku. Podle kanadského velvyslanectví je Česko se 1720 žadateli o azyl na druhém místě za Mexikem. Kanada loni a za první čtyři měsíce letošního roku udělila azyl 132 českým žadatelům.
12. července 2009 – Vyjednávání podle Kohouta přinesla obrat, Kanada poté, co do diskusí zasáhla EK, znejistěla. Víza podle něj mohou být zavedena, ale ne v nejbližších dnech (uvažovaným termínem bylo úterý 14. července). Narostla prý pravděpodobnost, že dojde k úpravě jiným režimem – například elektronickými registracemi či kontrolami na letištích.
13. července 2009 – Na stránkách kanadského ministerstva pro imigraci se objevila informace o znovuzavedení víz pro občany ČR
 Zdroj: ČTK

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků