Hlavní obsah

Odvolaný českobudějovický primátor založil vlastní klub a rozštěpil ODS

Bývalý primátor Českých Budějovic Juraj Thoma (ODS), který byl z čela města odvolán minulý týden, založil na radnici nový klub zastupitelů. ODS ve městě je tak rozdělena na dva tábory. Nový klub nechce spolupracovat s radniční koalicí.

Odvolaný českobudějovický primátor založil vlastní klub a rozštěpil ODS

V koalici dosud byly ODS, KDU-ČSL a SNK ED. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu měly 29 hlasů. Po rozdělení ODS a vystoupení Zuzany Klimešové z klubu ODS zůstalo v koalici 22 mandátů.

"Byl jsem zvolen předsedou klubu, který bude v jednáních zastupitelstva postupovat konstruktivně. Rozhodně nechceme podporovat praktiky vedoucí k řízení města přes různé zákulisní, lobbistické a nátlakové skupiny," řekl Thoma.

Odvolaný primátor připustil, že z nově vytvořeného klubu pravděpodobně vznikne i strana, která na podzim vstoupí do komunálních voleb.

Thomu 17. června odvolalo zastupitelstvo města na návrh předsedkyně kontrolního výboru Evy Hajerové z opoziční ČSSD. Pro primátorův odchod hlasovalo 23 zastupitelů napříč politickým spektrem, včetně několika radních za ODS. [celá zpráva]

Ještě před tím vystoupili čtyři členové ODS ze zastupitelského klubu občanských demokratů, neboť s návrhem na odvolání Thomy nesouhlasili. Následně tak učinil i odvolaný primátor, který nyní založil klub vlastní.

Důvodem pro Thomovo odvolání byla údajná pochybení, jichž se měl primátor dopustit při odvolání tajemníka magistrátu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků