Hlavní obsah
ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Odtahy vozů v Praze podraží

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) opět avizoval, že město zdraží cenu za odtah aut, která tvoří překážku silničního provozu. Kolik se má místo současných 1300 korun platit a odkdy, ovšem nikdo neví. První den parkování odtaženého auta stojí 150 korun, další 200 korun, za nadzdvihnutí auta nad kanál při čištění ulic platí taxa 920 korun.

ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Odtahy vozů v Praze podraží

"Cena za odtah vozidla včetně zpětného odtahu a tzv. technického úkonu se od roku 2001 nezměnila, přestože vzrostly veškeré náklady související s odtahy vozidel. Proto jsme se rozhodli cenu navýšit," řekl Svoboda.

Jenže o ceně se podle mluvčí Správy služeb hl. m. Prahy, která má odtahy na starost,  stále jedná a radní nový výměr zatím neschvalovali. "Netuším, kdy skončí tato jednání," řekla Právu Petra Janatová. Šlo prý o to, aby se správa zbavila dodavatelských firem. Vypsala proto vlastní zakázku na nákup odtahových aut a radní souhlasili s novým postupem vymáhání pohledávek. Nové investice přitom nejsou podle Janatové hlavním důvodem, proč se odtahy zdraží.

Město prohrává soudní spory

V Praze se má změnit celá koncepce zajišťování odtahové služby. Dosud najímané soukromé firmy se na odtazích mají podílet jen minimálně. Město Praha zavede prodej pohledávek, u kterých je zřejmé, že jejich vymáhání není efektivní, oznámil magistrát po jednání radních.

"Po rozhodnutí Nejvyššího soudu České republiky a Ústavního soudu dochází k zamítnutí vysokého počtu vedených soudních sporů o vymáhání pohledávek. Zatímco dosud byla úspěšnost všech žalob více jak 90 %, nyní je tomu obráceně," řekl primátor.

Počet městem prohraných sporů razantně stoupá. V roce 2010 město přišlo o 616 tisíc korun, loni o více než 1,5 miliónu. A jen do letošního března město muselo zaplatit téměř milión korun. Lidé, kteří se o odtah soudí, zpravidla úspěšně argumentují nepřípustným zadržováním cizí věci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků