Hlavní obsah

ODS půjde do kampaně kvůli EU, ale ne s vládou

ODS se podle svého předsedy Mirka Topolánka zapojí do informační kampaně před referendem o vstupu do EU, ne však po boku vlády. Topolánek to v úterý řekl ČTK. Kampaň o vstupu do Unie byla jedním z témat, o nichž o den dříve soukromě hovořil s předsedou ČSSD a premiérem Vladimírem Špidlou

ODS půjde do kampaně kvůli EU, ale ne s vládou

 "My se zcela jistě nebudeme účastnit na náměstích nějakých diskusí s vládní koalicí, spíš se budeme snažit oslovit profesní skupiny," uvedl Topolánek. Dodal, že projekt kampaně ještě není hotov. ODS podle něj ale neplánuje "nic mimořádného, žádné billboardy, velkou kampaň". ODS chce svým voličům vysvětlovat, "na co se musí připravit, aby uspěli v EU, co je pro ně důležité", uvedl Topolánek.

Nejsilnější opoziční strana chce také voliče obeznámit se svou vizí uspořádání Evropy a s výhradami vůči modelu federativního uspořádání. "Budeme voličům ... říkat, aby v tom referendu hlasovali pro vstup do Evropské unie. Hlavně pro to, že žádná jiná alternativa v této chvíli není," prohlásil předseda ODS.

ODS vloží vlastní peníze

Špidla už před schůzkou uvedl, že do chystané kampaně před referendem, na kterou vláda vyčlenila 200 milionů korun, chce zapojit i opozici. Chtěl proto Topolánka požádat, aby se kampaně aktivně zúčastnili i politici jeho strany. ODS ale plánuje kampaň vlastní, do níž chce investovat řádově několik miliónů korun.

Se Špidlou Topolánek hovořil i o rozhodnutí vlády pomoci USA při vojenském řešení irácké krize. Vláda navrhla parlamentu, aby souhlasil s nasazením českých armádních chemiků, pokud budou mít mandát OSN. Vojáci by však mohli zasáhnout i bez něj, pokud by byly v oblasti použity zbraně hromadného ničení. "Ocenil jsem, že rozhodnutí vlády bylo jednomyslné. V podstatě jsme se shodli na tom, že se vytvořil prostor, aby to v parlamentu bylo schváleno," uvedl Topolánek. Poslanci a senátoři ODS podle něj žádost podpoří, nemíní ale nahrazovat chybějící hlasy zákonodárců stran vládní koalice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků