Hlavní obsah
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) Foto: Petr Hloušek, Právo

Odměny exekutorů snížíme až o 70 %, slíbil Pospíšil

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) uvedl v Otázkách Václava Moravce na ČT, že v březnu se výrazně sníží odměny exekutorů. V budoucnu by o nich mohl rozhodovat soud. Uvažuje se i o zpřísnění trestů pro exekutory.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) Foto: Petr Hloušek, Právo
Odměny exekutorů snížíme až o 70 %, slíbil Pospíšil

„Klíčový problém je v chování exekutorů, ne v zákoně,“ uvedl Pospíšil. Největší nespravedlnost podle něj je, že dlužník neuhradí malý dluh, a za několik let poté přijde exekuce. To má řešit předžalobní výzva, která snad bude brzy schválena. Neoprávněně zabavený majetek má být už podle nynějšího zákona do 14 dní vrácen.

„Exekutoři se pustili z řetězu,“ míní místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová. Podle ní je potřeba důsledná kontrola. Zaspaly podle ní kontrolní mechanismy a ministerstvo „mělo šlapat na přezky tomu, co se děje.“

Pospíšil namítl, že starý zákon vznikl za ČSSD v roce 2001. Benešová uvedla, že připravila vlastní návrh zákona, rovněž s předžalobní výzvou.

Přiměřené náklady?

Absurdní jsou také poplatky právníkům. Václav Moravec uvedl příklad důchodce z Prahy, jenž měl kvůli 30 korunám zaplatit 20 000 korun. Pospíšil uvedl, že v tom případě exekutor musel pochybit.  Od 1. března podle něj navíc vyjde nový tarif, který snižuje odměny exekutorů u nižších částek až o 70 %. Uvažuje také o úplném zrušení kritizované vyhlášky, a pak by o odměně exekutorů rozhodoval soud.

Nekonečná korupce

Marie Benešová řekla, že je skeptická k činnosti vicepremiérky pro boj s korupcí Karolíny Peake (VV). Funkci považuje za zbytečnou a vadí jí skandály strany, ze které Peake pochází (Věci veřejné).

Nový zákon z dílny ministra spravedlnosti má zřídit speciální protikorupční státní zastupitelství. Koalice se na něm shodla a do poloviny roku by měl být v parlamentu. Benešová uvedla, že chtěla už dříve zavést funkční období pro státní zástupce a pravidla pro odvolatelnost, ale pravice to „smetla“.

David Ondračka z Transparency International uvedl, že má pocit, že se situace mění. Nový zákon i zřízení speciálního policejního útvaru vítá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků