Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Ode dneška některé léky přechodně zdraží

Od čtvrtka zaplatí pacienti za některé léky, například na krevní tlak, astma, Alzheimerovu chorobu a další, až o desetikoruny více než dosud. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) totiž snižuje jejich úhradu ze zdravotního pojištění mnohdy o desítky procent, a to znamená, že doplatek pro pacienta bude o tento rozdíl vyšší.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Ode dneška některé léky přechodně zdraží

„Například na jedno balení léku Enap (30 x 10 mg) na krevní tlak pacient nedoplácel nic a nově doplatí 50 korun,“ řekl Právu ve středu Michal Hojný, viceprezident lékárnické komory. Podle jeho slov lékárníci ve středu pozdě odpoledne ještě neměli takzvaný číselník, který vydává SÚKL a jímž se nové úhrady od pojištění stanovují.

„K 1. dubnu jsou pravomocně zveřejněny změny úhrad u řady lékových skupin, především jsou to léky proti vysokému krevnímu tlaku, ať jde o AC inhibitory, betablokátory, kalciové blokátory a hypolipidemika,“ řekl již dříve Právu ředitel SÚKL Martin Beneš.

Pojišťovny tedy za tyto léky neplatí víc než jinde v EU, ale pacient rozdíl doplatí ze své kapsy. To mohou být přechodně desetikoruny možná i stokoruny.

Ústav očekává, že firmy sníží ceny těchto medikamentů, aby se do nových úhrad vešly. Podle Beneše je to v jejich obchodním zájmu a v minulosti se tak vždy stalo.

Některé firmy už tak učinily, jiné zatím ne. Než se tak stane a než lékárny prodají současné zásoby, mohou lidé přechodně zaplatit víc.To může trvat několik dnů i týdnů a až praxe ukáže, jak se firmy a distributoři novým podmínkám přizpůsobili.

V každé skupině bude lék i plně hrazen

V každé skupině léků na určité choroby ale vždy bude nejméně jeden lék, který je plně hrazen ze zdravotního pojištění a pacient si ho může vyžádat. Pak nedoplatí nic.

„Řada léků prošla revizí cen a pacient by měl celkově doplácet méně,“ řekla Právu ministryně zdravotnictví Dana Jurásková s tím, že nové ceny budou mít od dubna stovky léků i proto, že 12 skupin léků bylo přeřazeno z kategorie neregulované do regulace.

Podle Marka Hampela, předsedy představenstva grémia majitelů lékáren, by měly být ceny léků všude stejné. Pak by pacient dopředu věděl, kolik bude doplácet. To však dosud není, ač se o tom diskutuje již několik let. Doplatky za stejný lék se tak dál budou v lékárnách lišit, protože to závisí na marži, kterou lékárna nasadí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků