Hlavní obsah
Premiér Bohuslav Sobotka a ministr financí Andrej Babiš Foto: Milan Malíček, Právo

Odchod Řecka z eurozóny by se Česka nedotkl, míní Sobotka s Babišem

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ani ministr financí Andrej Babiš (ANO) se neobávají, že by případný odchod Řecka z eurozóny českou ekonomiku příliš ovlivnil. Podle Sobotky by případné dopady byly spíše v politické rovině.

Premiér Bohuslav Sobotka a ministr financí Andrej Babiš Foto: Milan Malíček, Právo
Odchod Řecka z eurozóny by se Česka nedotkl, míní Sobotka s Babišem

Odchod Řecka z eurozóny je podle Sobotky reálná varianta. Záležet bude na tom, jaké návrhy řečtí zástupci eurozóně přednesou. "Jak jsem si dnes všiml, hrdí Řekové znovu požádali o peníze od EU," podotkl premiér. "Je potřeba, aby dali na stůl plán reforem a plán změn, které chtějí udělat, jak chtějí například zlepšit výběr daní, jak chtějí bojovat s korupcí, jak chtějí stabilizovat základní funkce státu, jakým způsobem chtějí hospodařit," poznamenal Sobotka, který v neděli pojede na summit Evropské unie věnovaný řecké krizi.

Ke středečnímu projevu řeckého premiéra Alexise Tsiprase v Evropském parlamentu řekl, že Řecko těžko může eurozónu kritizovat na nedostatek solidarity. [celá zpráva]

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Podotkl, že podíl Řecka na ekonomice Evropské unie je malý, dopady v případě jeho odchodu z eurozóny by byly nepřímé a především politické. A to především proto, že by Řecko zůstalo členem Evropské unie i NATO. Mohlo by tak ovlivňovat jejich rozhodování a akceschopnost.

Nevidím tam žádný negativní vliv na naši ekonomiku a celkově na Evropskou unii.
ministr financí Andrej Babiš (ANO)

"Přímé ekonomické dopady na naše banky by byly zanedbatelné, na naše firmy by byly malé, ale určitě by odchod Řecka ovlivnil kurz eura, proto by ovlivnil i kurz koruny," doplnil.

Babiš: Řecko nemůže dluhy splatit

Podle Babiše by případný odchod Řecka z eurozóny žádnou tragédií nebyl. "Řecko tam nikdy nepatřilo, takže by mělo vystoupit, ale tím pádem ty dluhy jsou nesplatitelné, to každý ví, protože splatit dluh 313 miliard eur není možné," řekl místopředseda české vlády.

Poznamenal, že vývoj kolem Řecka nechává finanční trhy v klidu, protože dluhy jsou záležitostí států a daňových poplatníků. "My jsme také v klidu a je to vidět na posilování koruny. Česká koruna posiluje a nás se to de facto netýká, nevidím tam žádný negativní vliv na naši ekonomiku a celkově na Evropskou unii," poznamenal Babiš. Je to podle něj jenom problém přiznat si chybu a převzít dluhy do rozpočtů států, které jsou věřiteli.

Podle předsedy ODS Petra Fialy nemá řecká krize dobré řešení, pouze špatné a ještě horší. "Tím horším je nesmyslná snaha o udržení Řecka v eurozóně za každou cenu. Naopak pouze s opravdovými reformami státní správy a ekonomiky a vlastní měnou se může Řecko vrátit k růstu a prosperitě," poznamenal Fiala. "Nebude to jednoduchá ani bezbolestná cesta. Umělým a ideologickým udržováním Řecka v eurozóně budeme ale jeho situaci jen zhoršovat," dodal.

Řekové v nedělním referendu jasnou většinou odmítli podmínky, které jim v červnu pro novou dohodu o finanční pomoci pro tuto zadluženou zemi předložila eurozóna. Zemi hrozí odchod z eurozóny. V neděli budou o dalším postupu jednat představitelé všech zemí Evropské unie. Zástupci Řecka by měli do čtvrtka předložit návrh dalších kroků. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků