Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Odběrných míst pupečníkové krve bude více, nemocné děti mají větší šanci najít dárce

Děti, které trpí vážným onemocněním krve, dostanou v příštím roce mnohem větší šanci, že se pro ně najde dárce krvetvorných buněk. Stát uvolnil pět miliónů korun na to, aby se pupečníková krev mohla odebírat na více místech a za mnohem přísnějších podmínek uchovávat.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Odběrných míst pupečníkové krve bude více, nemocné děti mají větší šanci najít dárce

„Síť porodnic, které odebírají pupečníkovou krev, se od jara rozšíří ze současných tří zhruba na osm,“ řekl Právu v pondělí profesor Petr Cetkovský, ředitel Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) v Praze, který provozuje banku pupečníkové krve v ČR.

„Od samého začátku je ČR zapojena do sítě mezinárodních registrů, což umožňuje pomáhat nejen dětským pacientům u nás, ale také ve světě, kam štěpy, představující necelých 100 ml krve, z Česka putují. Stejně tak i u nás využíváme štěpy ze zahraničí,“ řekl Právu ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát.

Lukáš a Barborka

První transplantace pupečníkové krve se ve světě uskutečnila před 25 lety, v roce 1994 byla ve zmíněném ústavu založena česká banka pupečníkové krve.

Prvním, kdo v ČR pupečníkovou krev dostal, byl tehdy šestiletý Lukáš Haupt z Jablonce nad Nisou. Měl imunitní onemocnění krve a jeho život visel na vlásku. Když se narodil jeho bratr Dominik, byla mu odebrána pupečníková krev a transplantována Lukášovi. Díky tomu žije.

Podobně na tom byla i dnes 21měsíční Barborka Dycková z Ústí nad Labem. Její rodiče Petr a Ivana už měli jednu dceru, která jim zemřela, a dodnes přesně nevědí, na jakou nemoc. Zřejmě to ale byla stejná nemoc, jakou prodělala i Barborka.

U ní onemocnění, tedy těžkou poruchu imunity, lékaři v Ústí odhalili a poslali dívenku do Prahy. Transplantace jí byla provedena v motolské nemocnici, když jí byly tři měsíce. Ale nebylo to jednoduché. Měla dostat buňky z kostní dřeně dárkyně z německého registru. Ta ale onemocněla. Během osmi dnů se lékařům ÚHKT podařilo najít dárce z Francie a štěp dopravit do Česka. Tak se plánovaná transplantace mohla uskutečnit.

„Barborka musí brát antibiotika a chodíme na kontroly. Jinak nám ale dělá obrovskou radost,“ řekl Právu tatínek Petr.

Uchování štěpu stojí 25 tisíc korun

Doktor Petr Kobylka z ÚHKT řekl, že banka se snaží získávat peníze od sponzorů, přivítal i pětimiliónový příspěvek státu.

Tzv. štěp představuje necelých 100 ml krve, ale cena za odebrání, zpracování a uchování v teplotě minus 196 stupňů Celsia vychází na 25 tisíc korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků