Hlavní obsah
Farma Čapí hnízdo na Benešovsku Foto: Milan Malíček, Právo

Obvinění v kauze Čapí hnízdo stáhli námitky proti podjatosti státního zástupce

Obvinění v kauze farmy Čapí hnízdo stáhli námitky proti podjatosti státního zástupce Jaroslava Šarocha z pražského městského státního zastupitelství. Ten má rozhodovat o stížnostech proti stíhání v kauze kolem padesátimilionové dotace EU na stavbu farmy. Ve středu to řekla mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová.

Farma Čapí hnízdo na Benešovsku Foto: Milan Malíček, Právo
Obvinění v kauze Čapí hnízdo stáhli námitky proti podjatosti státního zástupce

V kauze je obviněn premiér v demisi a předseda hnutí ANO Andrej Babiš spolu s místopředsedou hnutí Jaroslavem Faltýnkem. Poprvé vydali poslanci představitele hnutí loni v září, o měsíc později byli obviněni. Stíhání bylo přerušeno po říjnových sněmovních volbách, kdy Babiš s Faltýnkem znovu získali poslanecké mandáty, a tedy i imunitu. Sněmovna je opětovně vydala v lednu. Oba vinu odmítají, stíhání je podle nich účelové.

Vedle obou poslanců obvinila policie dalších devět lidí, mimo jiné Babišovu manželku Moniku Babišovou a jeho dvě dospělé děti z prvního manželství.

Proti usnesení o zahájení trestního stíhání podala většina obviněných před několika měsíci stížnost, o které dozorující žalobce Šaroch nemohl kvůli námitkám jeho podjatosti rozhodnout. Námitky podjatosti sice zamítl, proti tomuto rozhodnutí, ale část obviněných podala další stížnost. Právě tu podle Zenklové postupně všichni stáhli.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod. Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

Babiš předloni ve Sněmovně řekl, že v době žádosti o dotaci vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků