Hlavní obsah
 

Obvinění je vykonstruované, zopakoval Nečas po výslechu

Bývalý premiér Petr Nečas absolvoval v úterý v doprovodu svého advokáta Josefa Lžičaře výslech kvůli svému obvinění v kauze tzv. poslaneckých trafik. Expremiér je obviněn z uplácení.

 
Obvinění je vykonstruované, zopakoval Nečas po výslechu

Nečasovi hrozí kvůli uplácení jeden až šest let vězení. Podle policie se jej dopustil tím, že trojici bývalých poslanců ODS Petru Tluchořovi, Marku Šnajdrovi a Ivanu Fuksovi zajistil posty ve firmách se státní účastí výměnou za to, že se vzdají poslaneckého mandátu.

„Vzhledem k tomu, že považuji toto obvinění za vykonstruované, politicky a osobně podjaté, samozřejmě s ním nesouhlasím, tak jsem podal poměrně obsáhlé zdůvodnění ve své stížnosti Nejvyššímu státnímu zastupitelství. Dokud Nejvyšší státní zastupitelství nerozhodne o mé stížnosti, kde jsem poměrně podrobně popsal důvody, proč toto obvinění jako vykonstruované odmítám, tak k tomu nemám co dodávat,“ odpověděl Nečas při odchodu na dotaz, zda na policii vypovídal.

„Posléze, co se seznámím s rozhodnutím Nejvyššího státního zastupitelství a odůvodněním tohoto rozhodnutí, a po poradě se svým obhájcem zvolím případný další postup,“ uvedl s tím, že zmíněná stížnost směřuje proti obvinění.

Bývalý premiér Petr Nečas přichází k výslechu na služebnu ÚOOZ Na Perštýně. Vpravo advokát Josef Lžičař

Foto: Petr Horník, Právo

Policie chtěla stíhat i bývalé poslance, což však vloni zatrhl Nejvyšší soud s tím, že zákonodárci byli kryti imunitou. Trojice exposlanců se nyní po státu domáhá náhrady škody. [celá zpráva]

Nečas chodil k výslechu i vůli kauze, v níž je obviněna jeho manželka Jana Nečasová, dříve Nagyová. Měla úkolovat Vojenské zpravodajství, aby sledovalo bývalou Nečasovu manželku Radku. Expremiér případ označil za politický proces a vypovídat odmítal.

Obvinění Petra Nečase
Celá kauza podle žalobců souvisí s projednáváním daňového balíčku v září roku 2012. Trojice poslanců ODS se podle žalobců vzdala mandátu, čímž umožnila schválení zákona. Nádavkem za to měli získat lukrativní posty ve společnostech se státní účastí.

V souvislosti se svým obviněním Nečas požádal o zopakování veškerých výslechů. Celé vyšetřování se tím může protáhnout. [celá zpráva]

Žalobci hovoří v souvislosti se stíháním expremiéra o řešení otázky celospolečenského významu. [celá zpráva]

Nečas nakonec v úterý odmítl vypovídat. Chce si prý počkat na to, jak státní zastupitelství rozhodne o jeho stížnosti, kterou si podal proti svému obvinění.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků