Hlavní obsah
Transportní letoun CASA C-295MW (archivní foto) Foto: Josef Vostárek, ČTK

Obrana podepsala smlouvu na nákup dvou nových letounů CASA

Zástupci ministerstva obrany v pondělí podepsali smlouvu na dodávku dvou nových taktických transportních letounů CASA C-295MW. Zároveň uzavřeli smlouvu na modernizaci čtyř nyní používaných strojů.

Transportní letoun CASA C-295MW (archivní foto) Foto: Josef Vostárek, ČTK
Obrana podepsala smlouvu na nákup dvou nových letounů CASA

Za nová letadla ministerstvo obrany zaplatí asi 1,94 miliardy korun bez DPH, modernizace přístrojů a avioniky bude stát 360 milionů korun bez DPH.

Součástí zakázky na dva nové stroje bude i pořízení operačního vybavení, náhradních dílů nebo pozemního vybavení.

Smlouvy za ministerstvo obrany podepsal náměstek ministra obrany pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Filip Říha, za španělského výrobce letounů Airbus Defence and Space generální ředitel její divize Military Aircrafts Alberto Gutierrez Moreno.

Původně měla být cena vyšší

Cena letounů měla být podle původních předpokladů vyšší. Když ministerstvo se zakázkou seznamovalo vládu, předpokládalo, že za nová letadla zaplatí 2,29 miliardy korun bez DPH. Nová technika bude obranu stát podle ministra obrany Lubomíra Metnara 1,94 miliardy korun bez DPH. Zakázka je tak podle něj o 500 milionů korun nižší oproti současným cenám.

Podle Říhy se podařilo ministerstvu cenu snížit v souvislosti s rychlejším vyjednáváním. Armáda dlouhodobě avizuje, že dva nové transportní letouny potřebuje kvůli náhradě dosluhujících Jak-40 i kvůli rostoucím požadavkům. Používá je k výcviku, přepravě vojáků na zahraniční mise, jeden stroj také dlouhodobě slouží v pozorovací misi MFO na Sinajském poloostrově.

Nyní používané letouny CASA čeká modernizace, při níž dostanou nové komunikační přístroje a avioniku. Ministerstvo za ni zaplatí 360 milionů korun, původně obrana počítala s pořizovací cenou asi 200 milionů korun.

O nákupu čtyř letadel CASA za více než 3,5 miliardy korun rozhodla druhá vláda Mirka Topolánka (ODS) v dubnu 2009, kdy už byla v demisi poté, co jí Sněmovna vyslovila nedůvěru. Okolnostmi nákupu se dosud zabývá soud.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků