Hlavní obsah
Zdeněk Valouch z Prahy Foto: archiv IKEM

Obezita mu nevratně poškodila ledviny

Pan Zdeněk Valouch z Prahy je technik. Ve svých 59 letech váží 145 kg a je po dvou transplantacích ledvin. Přiznává, že právě životní styl a obezita se na jeho ledvinách podepsaly.

Zdeněk Valouch z Prahy Foto: archiv IKEM
Obezita mu nevratně poškodila ledviny

„S váhou bojuji od svých deseti let. Vždycky jsem se snažil se hýbat, plavat, chodit na procházky, jezdit na kole, ale postupem času mi to zdravotní stav nedovoloval a dostal jsem se do začarovaného kruhu,“ říká pan Valouch.

V roce 1994 u něj lékaři zjistili první selhání ledvin. „Neměl jsem vůbec žádné příznaky. Nebýt lékařů, kteří mi řekli, že mi velmi špatně vyšly výsledky krve a moči, ani bych o tom nevěděl. Byl jsem jen trošku unavenější, ale že je situace tak vážná, jsem netušil. Hned jsem musel chodit pravidelně na dialýzu a lékaři mě připravovali na transplantaci ledvin,“ říká pan Valouch.

Tu podstoupil poprvé v lednu roku 1996. Ledvina mu sloužila jedenáct let, ale nevydržela. Druhá transplantace ledviny následovala v prosinci roku 2007. „Ledviny mi teď slouží velmi dobře. Bohužel se ale u mě objevila cukrovka a musím si čtyřikrát denně píchat inzulín, hlídat hladinu krevního tlaku, která mě občas hodně pozlobí. Snažím se ale poslouchat lékaře, aby se nic nezhoršilo,“ uvedl Zdeněk Valouch.

Vysoké riziko u obézních lidí

Dodal, že i se svou hmotností, tedy 145 kilogramů, se snaží se hýbat a dbát na pestrou a lehkou stravu. „Naštěstí mě v pohybu stále udržuje to, že chodím do práce. Lenošení doma na gauči není nic pro mě.“

„Obézní lidé mají o 83 procent vyšší riziko vzniku chronického onemocnění ledvin,“ řekl Právu přednosta kliniky nefrologie pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) profesor Ondřej Viklický, který má právě tyto pacienty v péči.

Změřte se v pase

„Obezita je navíc spojena i s častým výskytem cukrovky, vysokého krevního tlaku nebo ­led­vinových kamenů, tedy onemocněními, která přímo souvisejí s poškozením ledvin. Aktuálně je v naší ambulanci přes tři tisíce takových pacientů a z toho 200 nemocných s takzvanou morbidní obezitou i po jinak úspěšné transplantaci ledviny,“ tvrdí Viklický.

Jeho kolega profesor Martin Haluzík, přednosta Centra experimentální medicíny IKEM, dodal, že každý třetí v České republice trpí nadváhou a obézních je 23 procent populace.

„Výrazným ukazatelem je například obvod pasu. Zvýšené riziko zdravotních komplikací je u žen s obvodem pasu od 88 centimetrů a u mužů od 102 centimetrů. To je hranice, kdy by již měli vyhledat odbornou pomoc. Jinak jim hrozí vysoký krevní tlak, cukrovka i selhání ledvin,“ uvedl Haluzík.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků