Hlavní obsah
Vernisáž Foto: Adam Guzdek

Oběť už nemusí být bezbranná

Rodina je základním stavebním kamenem každé demokratické společnosti. Proto je pro společnost tolik důležitá její podpora a ochrana. Měla by se chránit nejen před vnějším ohrožením, nýbrž také před nebezpečími vycházejícími z ní samé. Podle mého názoru je tím hlavním páchání násilí jednoho člena domácnosti vůči druhému.

Vernisáž Foto: Adam Guzdek
Oběť už nemusí být bezbranná

Více než dva roky trvaly práce mnoha odborníků na přípravě návrhu zákona o ochraně před domácím násilím v rodině. Pokud bude schválen, měl by přinést dlouho očekávanou pomoc v řešení případů domácího násilí. Důležitým impulsem pro jeho vznik byly sociologické studie, které upozorňovaly na rozšířenost domácího násilí ve všech sociálních skupinách. Studie také poukazují na nebezpečnost působení tohoto jevu na děti, které mu jsou v osmdesáti procentech přítomny.

Dalšími impulsy byly brutální útoky, řada z nich za posledních pět let skončila i smrtí obětí. Návrh zákona si klade za hlavní cíl zamezit domácímu násilí prostřednictvím jasně formulované vůle, že stát bude oběť chránit. Proto se jeho pozornost zaměřila na eliminaci jednání násilné osoby, čímž se liší od současné právní úpravy, která stíhá pachatele teprve po spáchání trestného činu.

To však v některých případech mívá tragické následky. Náš legislativní návrh je postaven na principu preventivního přístupu k domácímu násilí. Jedním z důležitých opatření vedoucích ke zmíněné eliminaci, jež je obsaženo v předloze, je například možnost dočasného vykázání násilníka z místa jeho trvalého bydliště. Naopak oběti bude poskytnuta psychologická, sociální a právní pomoc. V případě, že by se agresor vrátil domů i přes zákaz, či své oběti vyhrožoval, byl by pak zvolen postup daleko přísnější.

Význam této změny je opravdu veliký. Pomůže totiž účinně reagovat při řešení partnerských (rodinných) konfliktů. S ohledem na poměrně vysoký počet těchto případů v naší zemi vidím jeho potřebu jako velmi naléhavou. Je třeba dodat, že tento návrh vychází z doporučení mezinárodních organizací včetně OSN. Podobná opatření byla již velmi úspěšně zavedena například v Rakousku, částečně v Německu, Itálii, Švédsku či USA. Proto pevně věřím, že i u nás budou úspěšně osvojena a pomohou těm, kteří zatím marně volají o pomoc.

Autor je místopředsedou Sněmovny a KDU-ČSL

PRÁVO 24. listopadu 2004

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků