Hlavní obsah
Bezpečnostní manažer letiště Ivan Krejčí (vlevo), uprostřed šéf pořadatelského týmu Jan Adamec, vpravo Marek Hyka, trenér české reprezentace. Foto: Erika Nováková

O víkendu se lyžovalo

Lyžaři si o víkendu užívali sněhu. Nejvíce jich bylo v Krkonoších, ale lyžovalo se i v Jizerských a Krušných horách nebo na Šumavě. Horší podmínky byly na severu Moravy, kde je málo sněhu. Všude je však problémem inverze, která neumožňuje používat technický sníh.

Bezpečnostní manažer letiště Ivan Krejčí (vlevo), uprostřed šéf pořadatelského týmu Jan Adamec, vpravo Marek Hyka, trenér české reprezentace. Foto: Erika Nováková
O víkendu se lyžovalo

Tisíce lyžařů přijely o víkendu do Krkonoš. "Ve Špindlerově Mlýně lyžovalo nejméně 3000 lidí, letos dosud nejvíce. V provozu byly všechny čtyři lanovky," řekl ředitel špindlerovského Skiareálu Jiří Beran. Poprvé se v sezóně o víkendu lyžovalo v Černém Dole, Malé Úpě a Dolním Dvoře. V Janských Lázních si mohli lyžaři vyzkoušet novou lanovku,. V Peci pod Sněžkou jezdila lanovka na Hnědý vrch a tři vleky.

Na sjezdovkách v Krkonoších nyní leží od 20 do 60 centimetrů přírodního a technického sněhu, kvůli inverzi však ve vyšších sluncem zalitých partiích sjezdovek se sníh ztrácí a umělé zasněžování nelze použít.

První úrazy

Tři lanovky a několik menších vleků využilo během víkendu v Libereckém kraji několik tisíc lyžařů. Mrazivé a většinou jasné počasí umožnilo zaměstnancům sportovních areálů umělé zasněžování svahů, rychlý sníh však přinesl první úrazy. Nejvážnější zranění utrpěl lyžař na Červené sjezdovce na Špičáku u Tanvaldu. "Na sjezdovce se v sobotu srazili dva sjezdaři a jeden z nich poté spadl. Byl v bezvědomí a vrtulník ho převezl do liberecké nemocnice," uvedl náčelník Horské služby v Jizerských horách René Mašín.

Poprvé se lyžovalo na třech sjezdovkách u nové lanovky v krkonošských Vítkovicích. Stejně jako na Špičáku a v Rejdicích se jezdilo bez čekání.  V harrachovském sportovním areálu využívali sjezdaři pouze 400 metrů dlouhý vlek u spodní stanice lanovky a během dneška se před ním tvořily fronty až na 15 minut.

V Bedřichově vleky ještě stály

Stovky lyžařů přilákalo víkendové počasí na svahy sjezdovek v Krušných horách a na Šumavu. Na Špičáku je ovšem v provozu jeden vlek na Lubském svahu, kde leží až 40 centimetrů technického sněhu, ale inverze neumožňuje jeho další výrobu.

Rušněji bylo na krušnohorském Klínovci. Podle Rudolfa Chlada z tamní horské služby stály už v sobotu u vleku fronty lyžařů. Na Klínovci je na svahu asi 40 centimetrů sněhu. Lyžuje se i na Božím Daru, kde je asi poloviční sněhová pokrývka. Krušných horách museli záchranáři zasahovat u dvou těžkých úrazů.

Na Moravě jsou podmínky špatné

Beskydy nabídly o víkendu milovníkům lyžování špatné sněhové podmínky. Jezdily pouze dva malé vleky na Pustevnách a Soláni, kde se lyžovalo na umělém sněhu.Nejvíce sněhu, 33 centimetrů, je na Lysé Hoře. Na ostatních hřebenech se nesouvislá sněhová pokrývka pohybuje kolem deseti centimetrů.

Dvě sjezdovky si mohli o víkendu vyzkoušet lyžaři ve Zlínském kraji. V provozu byla krátká trať Pod Šumnou v areálu Pusteven a sjezdovka na soláňském sedle. Obě pokrývá technický sníh. Mnoho lyžařů ale nepřijelo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků