Hlavní obsah

O Pitrově stížnosti na vazbu rozhodnou Švýcaři do deseti dnů

Do deseti dnů by měl švýcarský soud rozhodnout o stížnosti českého podnikatele Tomáše Pitra, který byl před časem zadržen na základě mezinárodního zatykače. Pitr si stěžuje, že je držen ve vazbě. Pokud by mu soud vyhověl, mohl by být propuštěn či umístěn v domácím vězení. V pátek to uvedla mluvčí švýcarského spolkového trestního soudu Mascia Gregoriová Al-Barafiová.

O Pitrově stížnosti na vazbu rozhodnou Švýcaři do deseti dnů

Pitra zadrželi švýcarští policisté 27. července v alpském středisku Svatý Mořic. Česko požádalo o jeho vydání do vlasti kvůli výkonu trestu. [celá zpráva]

V roce 2006 ho v ČR soud pravomocně odsoudil za daňové delikty k pětiletému vězení. Do věznice nenastoupil a od června 2007 se podle dostupných informací skrýval v cizině. Letos byl pak pravomocně odsouzen k souhrnnému šestiletému vězení v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny.

Pitr se spolupachatelem vyvedli akcie obou firem ze společnosti Agrocredit a způsobili škodu přes 700 miliónů korun.

Proces vydání do ČR bude pokračovat

Podle Gregoriové Al-Barafiové se příslušná soudní komora Pitrovou stížností na rozkaz o vydávací vazbě zabývá od 10. srpna. "S rozhodnutím lze počítat v příštích deseti dnech. Když se stížnost na rozkaz o vydávací vazbě schválí, tak se zpravidla vazba zruší a dotčený je propuštěn, případně jsou uložena náhradní opatření - kauce, domácí vězení," uvedla mluvčí. Zdůraznila, že bez ohledu na soudní rozhodnutí vydávací řízení pokračuje.

Švýcarské ministerstvo spravedlnosti nyní posuzuje žádost Česka o Pitrovo vydání. Dostalo ji 9. srpna. "Nyní mohu jen říct, že vydávací proces je v řízení. Jednotlivé kroky procesu, jako výslech zadrženého, stanovisko jeho advokáta a rozhodnutí ministerstva potřebují nutně určitý čas," sdělil v pátek mluvčí švýcarského ministerstva spravedlnosti Folco Galli.

Také na rozhodnutí ministerstva o případném vydání si Pitr může stěžovat u soudu. Galli již dříve řekl, že by vydávací řízení nemělo trvat déle než rok.

Pitrův advokát Jan Křivánek míní, že ČR porušuje právo jeho klienta na spravedlivý proces. Před nedávnem také uvedl, že Česko požaduje podnikatelovo vydání kvůli tomu, aby poskytl státním orgánům informace, kterými podle nich disponuje. Právník uvedl, že Pitr trvá na své nevině. Ve Švýcarsku prý pobýval z obavy o svůj život a čekal tam na vyřízení "opravných prostředků" ve svých trestních kauzách.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků