Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo

Nová pravidla odškodňování za zdravotní újmy: Strop je 20 miliónů

Odškodnění újmy na zdraví dostane nová pravidla. Metodiku, podle níž by měli soudci postupovat, v pondělí představil Nejvyšší soud. Podobné případy bolestného či snížení společenského uplatnění by tak všechny soudy měly odškodňovat v podobné výši. Odškodnění by mohlo dosahovat až 20 miliónů korun.

Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo
Nová pravidla odškodňování za zdravotní újmy: Strop je 20 miliónů

Místopředseda Nejvyššího soudu Roman Fiala uvedl, že proškoleno v metodice je zatím 500 znalců, další přibudou.

Základní částka sto procent je 10 051 200 korun jako 400násobek průměrné měsíční mzdy pro "průměrnou osobu, průměrného věku a průměrné aktivity". Navýšit se může až na 20 miliónů, třeba pro mladé lidi, jimž poškození naruší celý další život, či pro sportovce, do jejichž tréninku vložila rodina velké prostředky. Těchto hodnot už teď dosahují některá odškodnění a podle odborníků by neměly být vyšší, aby platba nebyla likvidační pro toho, kdo škodu způsobil.

Předvídatelnost práva

Metodiku vytvořili společně soudci, advokáti a lékaři v reakci na nový občanský zákoník, který od ledna 2014 stanovuje odškodnění jen obecně "podle zásad slušnosti". Dosavadní odškodňovací tabulky byly zrušeny a hrozilo, že stejný případ odškodní každý soud jinak. Metodika je vodítkem pro výši odškodnění i v případech, kdy se vše vyřeší bez účasti soudu.

"Bez metodiky bychom museli počítat s tím, že v Plzni budou soudy rozhodovat jinak než v Olomouci. Ne ze zlého úmyslu nebo nedbalosti, ale proto, že budou používat jiných kritérií," řekla ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Dodala, že díky metodice mají poškození garanci předvídatelnosti rozhodování ve svém případu, což je jejich právo.

Nárok na odškodnění nezanikne ani smrtí

Soudce Nejvyššího soudu Petr Vojtek upřesnil, že metodika řeší pouze odčinění bolesti a ztíženého společenského uplatnění, nezabývá se například odškodněním za úmrtí blízké osoby. Pro stanovení bolestného využívá původní bodové vyhlášky, kde hodnota bodu byla 120 korun, nyní je podle průměrného platu za loňský rok 251,28 koruny.

Zcela nový přístup je u odškodnění společenského uplatnění, základem je mezinárodní klasifikace funkčních schopností. Poškození se posoudí podle toho, jak se projevuje ve schopnostech člověka, ne už tedy jako dosud podle bodů přiřazených jednotlivým částem těla. Poškození se vyjádří procentní částkou, procenta se mění podle věku, intenzity zapojení do života, zohledňují i některé výjimečné okolnosti. Nárok na odškodnění nemajetkové újmy smrtí nezaniká jako dosud. Pokud už o ní soud rozhodl, je přiznaná částka součástí dědictví.

"Nový pohled na odškodnění je v tom, že dvě osoby se stejnou diagnózou nemusejí mít nutně stejný stupeň funkčního postižení. Není rozhodující příčina, ale ztráta životních příležitostí," doplnila přednostka Ústavu veřejného zdravotnictví a medicínského práva 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a spoluautorka metodiky Jolana Těšinová.

Příklad bodového ohodnocení bolestného podle nové metodiky Nejvyššího soudu
poškození zdravípočet bodůpřepočet na Kč podle hodnoty bodu pro letošní rok
ztráta zubu205025,60 Kč
zlomenina žebra205025,60 Kč
vymknutí zápěstí5012 564 Kč
traumatická amputace ruky v úrovni zápěstí15037 692 Kč
vytržení oka20050 256 Kč
poranění srdečních chlopní s nutností operace v mimotělním krevním oběhu30075 384 Kč
traumatická amputace v kyčelním kloubu400100 512 Kč
rozdrcení lebky600150 768 Kč
zdroj: Nejvyšší soud
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků