Hlavní obsah
Ministr financí Andrej Babiš Foto: Vít Šimánek, ČTK

Nižší daň na pleny nám v Bruselu zřejmě neprojde, přiznal Babiš

Návrh na přesunutí dětských plen do snížené sazby DPH se České republice zřejmě nepodaří s Evropskou komisí dojednat. Český ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš to v úterý v Bruselu sdělil českým novinářům. Dodal ale, že se Česká republika ještě pokusí dále vyjednávat.

Ministr financí Andrej Babiš Foto: Vít Šimánek, ČTK
Nižší daň na pleny nám v Bruselu zřejmě neprojde, přiznal Babiš

"My si myslíme, že je to prohraný boj, ale náš koaliční partner na tom trvá, takže to zkusíme," řekl  novinářům v Bruselu český ministr s poukazem na to, že nižší DPH u plen a dalšího zboží prosazuje vládní ČSSD.

Připomněl také, že Česko o výjimku na dětské pleny nepožádalo v době, kdy ji bylo možné získat. Nyní s jejím vyjednáním bude podle Babišových "informací a zkušeností" problém.

Nápad snižovat DPH prý příliš nových peněz do státní pokladny nepřinese. Například u léků se jiná sazba podle Babiše v konečné ceně, kterou lidé zaplatí v lékárnách, nejspíš neprojeví.

Lepší by podle něj bylo vrátit se k otázce výše snížené sazby DPH, která je podle ministra v důsledku rozhodnutí vlády premiéra Petra Nečase "jedna z nejvyšších v Evropě". Správné by podle něj byly dvě sazby daně, ale nižší než ty nynější. Tři sazby prý jen komplikují administrativu. "Obávám se, že ty efekty nebudou tak, jak si představujeme," dodal ministr financí.

Snížení sazby DPH na léky a knihy

Strany české vládní koalice se před třemi týdny shodly na snížení DPH na léky, knihy, dětské pleny a nenahraditelnou dětskou výživu z 15 na deset procent od začátku příštího roku. Ministerstvo financí má dohodu, která odpovídá koaliční smlouvě, zapracovat do návrhu státního rozpočtu na příští rok. Nižší sazbu u léků a plen podpořil i prezident Miloš Zeman.

Podle výpočtů ministerstva financí by na daňovém rozdílu u dětských plen rodina s jedním malým dítětem mohla ušetřit přibližně tisíc korun ročně. Vědomým porušením pravidel EU kvůli této položce by ale Česko mohlo ztratit vyjednávací pozici v unii při projednávání jiných otázek.

Sazby DPH v Česku jsou nyní dvě - základní 21procentní a snížená 15procentní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků