Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Nevládní organizace se chce obrátit na soud kvůli volbě prezidenta

První přímou volbu hlavy státu, v níž v sobotu zvítězil Miloš Zeman, bude možná posuzovat soud. Obrátit se na něj plánuje nevládní organizace Růžový panter, neboť prý byl hrubým způsobem porušen zákon o prezidentské volbě. Kampaň podle ní obsahovala lži.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Nevládní organizace se chce obrátit na soud kvůli volbě prezidenta

Organizaci vadí inzerát proti kandidatuře ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09), který vyšel první den druhého kola volby v deníku Blesk, uvedla šéfka Růžového pantera Iveta Jordanová s tím, že k podání se mohou připojit i další občané a voliči.

"Budeme v nejbližších dnech řešit přesnou formu, jakou zvolíme," poznamenala Jordanová. Podání s největší pravděpodobností zamíří k Nejvyššímu správnímu soudu. Podle Jordanové je totiž možné, že první přímá volba českého prezidenta nebyla svobodná.

"V okamžiku, kdy se v ní objeví takovéto fauly a porušování zákona, tak už to nejsou svobodné volby. A to je to, vůči čemu se hlavně vymezujeme," vysvětlila.

Na soudu podle ní bude, jakým způsobem vyhodnotí důkazy a zda volbu prohlásí za neplatnou. "Jde o to, jak na to bude soud nahlížet, zda pro něj bude podstatný počet osob, které podnět podají," řekla šéfka Růžového pantera. Připojit se podle ní budou občané moci ještě příští týden, kdy bude podnět chystán.

Trestní oznámení podal Schwarzenbergův tým

Inzerát v pátečním Blesku podle Jordanové obsahoval lživé a dehonestační prvky, které by se ve volbě neměly objevit. Schwarzenbergův tým kvůli inzerátu, který se týkal poválečného uspořádání a vztahů s Německem, podal trestní oznámení.

Na Facebooku vznikla i stránka, která podporuje soudní přezkoumání volby. Podpořilo ji 250 lidí. Mnozí přímo na stránce nesouhlasí, poukazují na to, že by se měl respektovat výsledek demokratické volby.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků