Hlavní obsah
Staronový hejtman Pardubického kraje Martin Netolický Foto: Jan Handrejch, Právo

Netolický je potřetí hejtmanem Pardubického kraje, omluvil se zastupitelům ANO

S vyloučením veřejnosti, ale jinak standardní prezenční formou se v pondělí uskutečnilo první zasedání nově zvoleného zastupitelstva Pardubického kraje. Hlavním bodem programu byla volba hejtmana. Již potřetí za sebou se jím stal Martin Netolický (ČSSD).

Staronový hejtman Pardubického kraje Martin Netolický Foto: Jan Handrejch, Právo
Netolický je potřetí hejtmanem Pardubického kraje, omluvil se zastupitelům ANO

Těsně před volbou se Netolický omluvil přítomným zastupitelům z hnutí ANO za svá slova těsně po krajských volbách, kdy zpochybnil demokratičnost uvnitř hnutí.

Jak uvedl, mířil spíš do vyšších politických pater a na úrovni samosprávy věří, že všichni budou pracovat ve prospěch kraje. Vstřícné gesto udělalo na zasedání nového zastupitelstva kraje i hnutí ANO, které ještě před touto omluvou nenavrhlo vlastního kandidáta na hejtmana.

Ve své nominační řeči Netolický upozornil na stále častější centralizaci kompetencí a prostředků. „Naše koalice a krajská samospráva je připravena nadále bojovat za práva měst, obcí a regionu a nebude této centralizaci ustupovat. Nejde přitom jen o návrh stavebního zákona, ale i například evropských fondů, kdy nová struktura operačních programů nebyla se samosprávou prakticky konzultována,“ zmínil mimo jiné Netolický.

Lídr opozičního hnutí ANO Martin Kolovratník ocenil hejtmanova slova o tom, že tato funkce má spojovat, ne rozdělovat. „Chtěl bych garantovat, že chceme být opozicí důslednou, pečlivou, ale i spolupracující, korektní,“ uvedl zastupitel Kolovratník.

Nejsilnějším subjektem v 45členném zastupitelstvu Pardubického kraje je hnutí ANO, po volbách získalo celkem 11 mandátů. Vládnoucí koalici však sestavili společně koalice 3PK (ČSSD a hnutí Společně pro kraj), ODS s TOP 09 (oba subjekty po osmi mandátech) spolu s Koalicí pro Pardubický kraj (sedm mandátů) a STAN (4). Piráti se sedmi mandáty zůstali také v opozici.

Krajská rada bude mít 9 členů, vedle hejtmana také 3 náměstky a pět uvolněných radních.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků