Hlavní obsah
Jaroslav Kubera je v čele teplické radnice nepřetržitě od roku 1994. Foto: Milan Malíček, Právo

Nesestřelitelný Kubera chce už pošesté dobýt teplickou radnici

Zatímco ODS má obavy, aby jí před komunálními volbami někteří úspěšní starostové neutekli na nezávislé kandidátky, matador, šéf senátního klubu a známý politický šprýmař Jaroslav Kubera se chystá obhájit primátorský řetěz na teplické radnici už pošesté.

Jaroslav Kubera je v čele teplické radnice nepřetržitě od roku 1994. Foto: Milan Malíček, Právo
Nesestřelitelný Kubera chce už pošesté dobýt teplickou radnici

Nesestřelitelný muž sedí v čele města už dvacátým rokem, od roku 1994. ODS ho ráda ukazuje jako svou úspěšnou tvář, i když si Kubera často nebere servítky ani vůči svým spolustraníkům.

Vadí mu chroští

„Kandiduju už pošesté a už mě to přestává bavit. Město je pořád krásné, ale státní správa, to je šílené,“ řekl Právu Kubera.

A hned vypočítal, co mu na současné zbytnělé legislativě vadí: „Hasiči s razítkem, stavební zákon, územní plánování, to je neskutečná byrokracie, registr řidičů... Já tomu říkám legislativní chroští. A nejhorší je, že každý zahrádkář ví, že když se chroští oseká křovinořezem, tak roste ještě víc,“ postěžoval si primátor. „Něco naprosto šíleného je zákon o veřejných zakázkách,“ dodal.

Kubera je už čtrnáct let souběžně senátorem. Podle něj nemají členové horní komory, kteří jsou zároveň v čele města, s funkcí problém. „Řekněme si na rovinu, poslanec a primátor, to nejde dohromady. Senátor a primátor je proti tomu brnkačka,“ uvedl.

Na zbytečnou legislativu nadává víc komunálních politiků ODS. Strana proto plánuje pro své starosty a místostarosty motivační setkání. To se uskuteční 14. března v Praze.

Starosty svolává místopředseda ODS Martin Kupka, který je zároveň starostou Líbeznic. Kampaň bude mít na starost další z místopředsedů, Martin Novotný, který před několika dny rezignoval na post olomouckého primátora a zůstává poslancem.

„Ve štychu je nenecháme“

Podle Kupky chce vedení ODS zmapovat, jaké problémy místní politiky tíží. „Z obcí a měst přichází pláč nad zákonem o zadávání veřejných zakázek, který je překážkou výběrových řízení. Chceme zachovat jejich transparentnost, ale sám mám teď v obci výběrové řízení a je to spojené s balíkem zbytečných papírů,“ uvedl Kupka.

Preference ODS kolísají kolem sedmi procent a někteří starostové zvažují, zdali vůbec mají kandidovat. Kupka připustil, že i kvůli těmto obavám starosty do Prahy ODS svolává.

„Máme zájem, aby úspěšní komunální politici zůstali s námi, to ale znamená se s nimi bavit, setkávat se a dávat jim najevo, že je vedení ODS nenechá ve štychu,“ dodal Kupka.

Související téma:

Senátor Jaroslav Kubera.

Foto: Lukáš Táborský, Právo

Primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati se nebojí, že by starostové z ODS odcházeli. „Ti, kteří dělají svou práci dobře, se nemusí obávat, že by je značka ODS poškodila. Je to spíš naopak,“ poznamenal Nwelati.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků