Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš při pietním aktu k uctění památky obyvatel obce Ležáky na Chrudimsk, kterou nacisté vypálili 24. června 1942 Foto: David Taneček, ČTK

Nerozumím, proč se to děje, tvrdí Babiš o demonstracích

Premiér Andrej Babiš (ANO) podle svých slov stále nerozumí tomu, proč proti němu lidé protestují. Neupírá jim však právo vyjádřit vlastní názor, byť od svých příznivců cítí podporu. Babiš to řekl na okraj pietního aktu, který v neděli proběhl v Ležákách, jež v roce 1942 vypálili nacisté jako odvetu za odstranění zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V neděli se uskuteční demonstrace na pražské Letné.

Premiér Andrej Babiš při pietním aktu k uctění památky obyvatel obce Ležáky na Chrudimsk, kterou nacisté vypálili 24. června 1942 Foto: David Taneček, ČTK
Nerozumím, proč se to děje, tvrdí Babiš o demonstracích

„Máme 30 let svobody a demokracie, lidé mají právo vyjádřit svůj názor. S paní ministryní (spravedlnosti, Marií) Benešovou jsme udělali vše, abychom vyvrátili ty domněnky, splnili jsme i požadavky ohledně zákona o státním zastupitelství. Takže tomu moc nerozumím, proč se to děje. Mrzí mě to, lidé protestují proti něčemu, co se nestalo a ani nestane. Většina tvrzení není ani pravdivá,” řekl novinářům v Ležákách Babiš.

Impulzem demonstrací byla demise ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) a výběr jeho nástupkyně Benešové (za ANO). Kněžínek svůj úmysl odejít z vlády oznámil den poté, co státní zastupitelství informovalo o návrhu na podání obžaloby v kauze Čapí hnízdo. Mezi obviněnými je i Babiš (ANO), který případ označuje za politickou kauzu. Požadavky demonstrantů se postupně zaměřily na celou vládu a demisi premiéra.

Premiér Andrej Babiš hovoří se svými příznivkyněmi po pietním aktu k uctění památky obyvatel obce Ležáky na Chrudimsku

Foto: David Taneček, ČTK

Vyhlazení osady Ležáky před 77 lety si v neděli na místě tragédie připomněly stovky lidí, včetně zástupců vlády a dalších organizací. S premiérem se před a také po oficiálním programu fotografovaly desítky lidí.

„Včera ani dnes na mě nikdo hanlivě nekřičel, plno lidí se se mnou tady fotilo. Takže pro mě je to obrovská energie. Lidé mi stále píšou, abych vydržel a bojoval, a to samozřejmě udělám,” dodal. V sobotu se premiér účastnil několika akcí, například Dne pozemního vojska Bahna 2019, které se konalo v bývalém Vojenském újezdu Brdy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků