Hlavní obsah
Andrej Babiš a Vladimír Kremlík. Foto: Právo

Nerozumím, co předvádí. Babiš probral s Kremlíkem údajný úplatek

Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý hovořil s bývalým ministrem dopravy Vladimírem Kremlíkem (za ANO) o údajné nabídce úplatku. Jednání se zúčastnil i Kremlíkův nástupce Karel Havlíček (za ANO). Babiš ve středu konstatoval, že chování bývalého ministra nerozumí. Věc podle něj vyšetří policie. Státní zástupce začal údajné podplácení exministra prověřovat.

Andrej Babiš a Vladimír Kremlík. Foto: Právo
Nerozumím, co předvádí. Babiš probral s Kremlíkem údajný úplatek

Kremlík údajně dostal kvůli zakázce na auditora mýtného systému nabídku úplatku 1,5 milionu korun. V pondělí o tom informoval server SeznamZprávy.

Kremlík podle serveru uvedl, že se kvůli nabídce v polovině ledna, kdy byl ještě ve funkci, obrátil na Bezpečnostní informační službu (BIS). Až tento týden v úterý ale podal trestní oznámení.

Babiš uvedl, že dříve ho o údajném úplatku Kremlík neinformoval, a podivil se nad tím, že místo policie se obrátil na novináře. „Takže tomu nerozumím, co pan Kremlík předvádí. Je právník, takže ze zákona měl konat, on to teď dodatečně podal,“ uvedl premiér. Poznamenal, že po odvolání ministra už nemá potřebu se k věci vyjadřovat. „Určitě to policie vyšetří všechno,“ uzavřel.

„Policie dnes zahájila úkony trestního řízení pro zločin podplacení,” uvedl šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek. Státní zastupitelství se začalo podle něj zabývat kauzou na základě informací z médií a Kremlíkova trestního oznámení.

Kremlík podle serveru SeznamZprávy nabídku dostal před Vánocemi od právníka Martina Janouška, jehož advokátní kancelář zastupuje mimo jiné společnost CGI, která zakázku na mýtného auditora získala. Janoušek uplácení popřel a ohlásil, že podá trestní oznámení pro křivé obvinění.

Při další schůzce s Janouškem se Kremlík na nabídku 1,5 milionu z prosince zeptal. Janoušek na zvukovém záznamu rozhovoru, na který se server odvolává, říká, že nemá o věci nejmenší tušení. Kremlík pak v pondělí popřel, že by v souvislosti s uplácením někoho jmenoval.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků