Hlavní obsah
Premiér Mirek Topolánek Foto: Petr Horník, Právo

Neprojde-li radar, neprojde ani Lisabon, varoval Topolánek

Premiér Mirek Topolánek (ODS) ve čtvrtek v diskusi se studenty na London School of Economics otevřeně přiznal, že schválení Lisabonské smlouvy ve Sněmovně závisí na schválení smluv o umístění amerického radaru v ČR poslanci. Podle Topolánka je Lisabon obětí dosud neschválené radarové smlouvy. Pokud nebude schválen radar, nebude schválen Lisabon.

Premiér Mirek Topolánek Foto: Petr Horník, Právo
Neprojde-li radar, neprojde ani Lisabon, varoval Topolánek

"U toho může zůstat,“ varoval premiér.

Topolánek považuje v rámci euroatlantické spolupráce radarovou smlouvu za "výnos“, Lisabon za „akceptovatelný náklad“. Uvedl, že názor týkající se propojení Lisabonu s radarem v ODS převažuje, a proto nebyla dosud dohoda týkající se EU ve Sněmovně schválená.

Právě potíže kolem smlouvy byly důvodem, proč se Topolánek minulý týden setkal s předsedou opoziční ČSSD Jiřím Paroubkem. Sněmovna před tím přerušila mimořádnou schůzi k Lisabonské smlouvě, znovu projednávat by se měla až od 3. února příštího roku. ČSSD prosazuje schválení Lisabonské smlouvy, naopak se staví ostře proti radaru.

"Většina našich voličů je velmi proevropská a smířili by se i s tou Lisabonskou smlouvou," prohlásil Topolánek. Podle něj chce reprezentace ČSSD "schválit Lisabonskou smlouvu nejlépe zítra a její voliči jsou většinou proti".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků