Hlavní obsah
Žaloba nechce, aby Martin Turek (na snímku) dál soudil, současně ale uznává, že jeho případ je smutný. Foto: Jan Trojan, Právo

Nemocný soudce se bije o svou práci, chce dál soudit

Soudce Okresního soudu v Uherském Hradišti Martin Turek se už několik let soudí o to, aby se mohl vrátit ke své dřívější práci a dál soudit. Žádný soud mu to zatím nedovolil. Ve středu vyřkl stejný verdikt i Nejvyšší soud. Turek prodělal vážnou nemoc, která podle znaleckých posudků ovlivňuje jeho schopnosti.

Žaloba nechce, aby Martin Turek (na snímku) dál soudil, současně ale uznává, že jeho případ je smutný. Foto: Jan Trojan, Právo
Nemocný soudce se bije o svou práci, chce dál soudit

V roce 2005 prodělal mozkovou mrtvici a následně náročnou operaci srdce. Podle posudků má sníženou schopnost koncentrace, špatně slyší.

Na jeho omyly při soudních řízeních musely podle žalobců z řad okresního soudu v Uherském Hradišti často upozorňovat písařky. Předsedkyně tamního soudu Marie Chmelařová před Nejvyšším soudem mluvila o „plejádě chyb a zmatečných rozhodnutí“.

Turkův obhájce Pavel Omelka zdůraznil, že Turkův intelekt zůstal v pásmu nadprůměru a jeho zdravotní stav se zlepšuje, včetně sluchu. Zpochybnil dřívější znalecký posudek na Turkův zdravotní stav a navrhl nový.

Novinkám sdělil, že Nejvyšší soud byl poslední možností k odvolání, zbývá už jen teoretická šance se stížností k Ústavnímu soudu.

Předseda senátu NS Jiří Pácal prohlásil, že Turkův případ je smutný, protože soudce mohl onemocnět po vysokém pracovním nasazení. Potvrdil slova Chmelařové, že Turek patřil před onemocněním k nejlepším soudcům. Chmelařová v kuloárech řekla, že ačkoli si Turka váží, potřebuje zdravé soudce, schopné plného pracovního nasazení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků