Hlavní obsah
 

Nekácejte javor u Karlových lázní, protestovala skupina lidí v centru Prahy

Asi padesát lidí v pátek v Praze na Smetanově nábřeží demonstrovalo proti plánu radnice Prahy 1 pokácet vzrostlý javor stříbrný. Má ustoupit plánu vydláždit nyní zatravněné prostranství u tramvajové zastávky Karlovy lázně a vybudovat průchod pod silnicí k řece.

 
Nekácejte javor u Karlových lázní, protestovala skupina lidí v centru Prahy

Plácek v pátek začali pracovníci stavební firmy oplocovat, přesný termín kácení radnice nesdělila. Je možné, že se protestující pokusí poražení letitého stromu zabránit.

Praha 1 plánuje trojúhelníkové zatravněné prostranství vydláždit, kromě javoru má být pokácen i jeden další strom. Dále by mělo být zpřístupněno tzv. čapadlo, tedy průchod nábřežní zdí k Vltavě. Na řece za průchodem má vzniknout vyhlídkové molo, v budoucnu pak i lávky, které umožní jít „po řece“ podél nábřeží.

Lidé se v pátek u stromu začali scházet už před 8:00, podle organizátora a opozičního zastupitele Prahy 1 Petra Kučery (zelení) proto, že není jasné, kdy se má strom pokácet. Podle posledních informací však již začaly práce na přípravě budoucího staveniště.

Kučera uvedl, že petici proti kácení k dnešku podpořilo asi 1300 lidí a zřejmě se také podaří sehnat dost podpisů zastupitelů ke svolání mimořádného jednání zastupitelstva Prahy 1.

Javor na Smetanově nábřeží v Praze.

Foto: Mapy.cz

Poslanec, starosta Prahy 7 a předseda klubu Prahy sobě v pražském zastupitelstvu Jan Čižinský na shromáždění vyzval starostu Prahy 1 Petra Hejmu (STAN), aby s kácením počkal, než se k projektu vyjádří vedení Prahy. Hlavní město podle něj vlastní čapadlo a radnice tak potřebuje součinnost magistrátu.

„Jsem přesvědčen o tom, že projekt, který začne kácením vzrostlého stromu, je špatným projektem,“ řekl Čižinský. Dodal, že navrhne projednání otázky na pondělním zasedání rady hlavního města.

Jeden z organizátorů protestu Vít Masare (zelení) uvedl, že lidé mají kontrolovat sociální sítě a další komunikační kanály, aby se dozvěděli o aktuální situaci. Strom podle něj budou monitorovat lidé, kteří na něj mají výhled ze svých oken, takže se o případném zahájení kácení odpůrci hned dozvědí.

Je možné, že se budou na místě snažit poražení stromu zabránit. Starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN) dříve uvedl, že strom je poškozený a že radnice ho nahradí novým. Mluvčí Prahy 1 Petr Bidlo neřekl, kdy by se mělo s kácením javoru začít.

„Lidé se mohou těšit na novou a podstatně krásnější podobu tohoto místa, včetně nového vzrostlého stromu a historického čapadla. Vše by mělo být hotovo do konce tohoto roku,“ sdělil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků