Hlavní obsah
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman Foto: Petr Horník, Právo

Nejvyšší žalobce chce zrušit sedm případů amnestie

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal k Nejvyššímu soudu dovolání ohledně sedmi případů, které soudy ukončily kvůli letošní novoroční amnestii. Informují o tom úterní Hospodářské noviny. O zrušení amnestie Zeman usiluje mimo jiné ve známých případech společností Progres Invest a H-System, zaměřil se také na lidi, kteří před spravedlností uprchli do zahraničí.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman Foto: Petr Horník, Právo
Nejvyšší žalobce chce zrušit sedm případů amnestie

„Úkolem státního zastupitelství není bojkotovat amnestii, protože ta je skutečně závazná, ale zajistit, aby se vztahovala na ty případy, na které se vztahovat má,“ řekl Zeman. Podle listu se chce ve svých dovoláních opřít o březnový výrok ústavních soudců. Amnestií se sice odmítli zabývat, ale naznačili, že uprchlíci před justicí by na ni nemuseli mít nárok. „Tím se argumentovat dá,“ uvedl Zeman.

Před justicí prchali

Podle HN podal nejvyšší státní zástupce dovolání v případu Milana Šenfelda ze 27členné skupiny z Ostravska, která si brala na leasing luxusní auta, fingovala krádeže, a pak vozy vyvážela za hranice. Šenfeld koncem 90. let uprchl a 12 let žil ve Spojených státech.

Dalším uprchlíkem je podnikatel Jiří Štěpánek z Chrudimi, který se kvůli čtyřicetimiliónovému podvodu devět let skrýval v Karibiku. Do Irska utekl Martin Bajger, který zbil souseda a sebral mu video a zlatý prsten.

Ve kterých případech chce Pavel Zeman zrušit amnestii
Milan Šenfeldfingované krádeže luxusních aut na leasing, uprchl do USA
Jiří Štěpáneksouzen za podvod, uprchl do Karibiku
Martin Bajgersouzen za loupež, uprchl do Irska
Martin Guthdesetimiliónové podvody, proces probíhal déle než osm let
Martin Čihuladaňové úniky, proces trval déle než osm let
Pavel Dvořákkauza Progres Invest
Jaroslav Vítek, Jaroslav Eliáš, Ladislav Tůmakauza H-System

Amnestii chce Zeman zrušit i v případu Martina Gutha stíhaného kvůli desetimiliónovým podvodům a Martina Čihuly podezřelého, že obral stát na daních o 20 miliónů korun. Oba případy soudy nestačily pravomocně ukončit v osmileté lhůtě, kterou stanovila amnestie.

Dovolání podal Zeman také kvůli amnestování Pavla Dvořáka, zakladatele společnosti Progres Invest, která připravila 36 000 lidí o půl miliardy korun.

Amnestii chce zrušit rovněž v případě manažerů H-Systemu Jaroslava Vítka, Jaroslava Eliáše a Ladislava Tůmy, kteří se podíleli na miliardovém podvodu při stavbě rodinných domů. Státní zástupci a vyšetřovatelé už dříve uvedli, že složité případy s tisíci okradenými lidmi nebylo možné během osmi let dokončit.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků