Hlavní obsah
Krajský úřad v Hradci Králové Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Nejlepším místem pro život v ČR je Královéhradecký kraj

Nejlepším místem pro život se letos stal Královéhradecký kraj před Jihočeským a Zlínským krajem. Naopak nejhůř dopadl Ústecký kraj. Vyplývá to ze srovnávacího výzkumu projektu Místo pro život, jehož výsledky v úterý zveřejnili autoři.

Krajský úřad v Hradci Králové Foto: Ludmila Žlábková, Právo
Nejlepším místem pro život v ČR je Královéhradecký kraj

Výzkum mezi 1250 obyvateli všech regionů a porovnáním dat z nezávislých zdrojů provedla agentura Datank. Královéhradecký dopadl nejlépe ze všech krajů v ČR i loni, v roce 2018 zvítězil před Zlínským krajem a Prahou.

„Královéhradecký kraj potřetí zvítězil v anketě Místo pro život. Prvními mezi ostatními kraji jsme již druhý rok po sobě. Je to důkaz, že jsme skutečně regionem, kde se lidé cítí bezpečně a dobře se jim zde žije,” uvedl v tiskové zprávě hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD).

Královéhradecký kraj vykázal kvalitní výsledky prakticky ve všech sledovaných oblastech. V celorepublikovém srovnání je na tom podle výzkumu výborně ve zdravotnictví a sociálních službách, například do lékáren to mají lidé vůbec nejblíž.

„V Královéhradeckém kraji je dobře rozvinutá infrastruktura, což potvrzuje také nejkratší průměrná vzdálenost na poštu. Připočíst je třeba bezpečnost na silnicích a také dobré podmínky pro vzdělávání a péči o děti,” uvedli autoři výzkumu.

Rezervy obyvatelé hradeckého kraje vidí u zaměstnanosti a pracovního trhu. To je jediná oblast, v níž region nedosahuje ani celorepublikově průměrného výsledku. Podílí se na tom podle autorů výzkumu vůbec nejvyšší nezaměstnanost mladých od 15 do 24 let. Kraj pokulhává také v investicích do ochrany životního prostředí, které jsou při srovnání s ostatními kraji nízké. Oslovení starostové v regionu si nejvíc stěžovali na nedostatek pracovních sil a špatnou bytovou situaci.

Dlouhodobý projekt

Druhý Jihočeský kraj dosáhl v republikovém srovnání nejlepších výsledků v bezpečnosti na silnicích. Velmi dobře si vede z pohledu volnočasových aktivit a turismu. Jihočeši si pochvalují také ekologii a sociální oblast, v kraji je vůbec nejvyšší kapacita zařízení pro seniory. Hůř je na tom z pohledu místních pracovní trh a nízké platy.

Zlínský kraj, který se umístil třetí, vyniká v péči o děti a vzdělávání. Kladně lidé hodnotí bezpečnost, policisté ve Zlínském kraji jsou v ČR v objasňování trestných činů na špici. Nespokojenost panuje kvůli ochraně životního prostředí či bytové výstavbě. Podle starostů by si zlepšení zasloužila dopravní infrastruktura.

Srovnávací výzkum Místo pro život mapuje kvalitu života obyvatel krajů devátým rokem, podle autorů projektu nabízí možnost dlouhodobě sledovat stav obyvatel regionu a jeho vývoj.

Výsledky srovnávacího výzkumu Místo pro život 2019
1.Královéhradecký kraj
2.Jihočeský kraj
3.Zlínský kraj
4.Pardubický kraj
5.Hlavní město Praha
6.Středočeský kraj
7.Jihomoravský kraj
8.Liberecký kraj
9.Kraj Vysočina
10.Plzeňský kraj
11.Olomoucký kraj
12.Moravskoslezský kraj
13.Karlovarský kraj
14.Ústecký kraj
Zdroj: www.mistoprozivot.com
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků