Hlavní obsah

Negrelliho viadukt přišel o koleje i trakční vedení, čeká ho odtěžení kleneb

První pražský železniční most a do roku 1910 nejdelší most Evropy - Negrelliho viadukt - přišel v rámci probíhající rekonstrukce o koleje a další železniční zařízení. Nyní ho čeká odtěžení kleneb, které posléze nahradí beton. Na aktuální stav největší rekonstrukce mostu v historii se vyjel podívat i štáb Novinek.

Negrelliho viadukt přišel o koleje i trakční vedení, čeká ho odtěžení kleneb

Stavební práce na Negrelliho viaduktu začaly bezprostředně po zahájení výluky v červenci. „V tuto chvíli máme demontované koleje a kolejový svršek včetně veškerého vybavení trakce a také zabezpečovací zařízení. V současné době probíhá sanace založení jednotlivých pilířů kleneb a příprava pro jejích podepření, která je nutná, abychom mohli odtěžit,“ řekl Novinkám ředitel stavby Jiří Daňhelka.

Most je dlouhý 1110 metrů.

Foto: Novinky

Železniční most, který je druhým nejstarším stojícím mostem v Praze, je dlouhý 1110 metrů. Skládá se ze sto kleneb a pěti mostních objektů. Do provozu byl uveden v roce 1850. „Rekonstrukce je dělána ve spolupráci s Národním památkovým ústavem, celý most je národní kulturní památkou a tudíž veškeré činnosti, které zde probíhají, jsou s památkáři konzultovány a musí být od nich odsouhlaseny,“ dodal Daňhelka.

Po dokončení rekonstrukce bude Negrelliho viadukt barevně sjednocen.

Foto: SUDOP PRAHA a.s.

Po ukončení rekonstrukce se obyvatelé okolních domů mohou těšit na zmírnění hluku, který doposud vlaková doprava způsobovala. Celý most bude barevně sjednocen, mostní klenby by v budoucnu měly být i místem k občerstvení a okolní prostor oživí zeleň či obchody.

Železniční výluka bude ukončena na přelomu roků 2019 a 2020, ještě několik měsíců poté však budou probíhat dokončovací práce na spodní části mostu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků