Hlavní obsah
Provozovatel trati nechal cedule se svérázným varováním řidičů nainstalovat u přejezdů v Zaječicích a Bedřichově Světci na Mostecku. Foto: AŽD Praha

Nedáš-li přednost, zemřeš. Cedule u přejezdů s neobvyklým varováním mají zmizet

Mostecký magistrát nařídil provozovateli takzvané Švestkové dráhy odstranit od dvou železničních přejezdů u dopravního značení dodatkové cedule s textem: Nedáš-li přednost vlaku, zemřeš. Originální způsob varování motoristů nemá podle úřadu oporu v legislativě.

Provozovatel trati nechal cedule se svérázným varováním řidičů nainstalovat u přejezdů v Zaječicích a Bedřichově Světci na Mostecku. Foto: AŽD Praha
Nedáš-li přednost, zemřeš. Cedule u přejezdů s neobvyklým varováním mají zmizet

Společnost AŽD Praha, která regionální železnici vedoucí z Mostu do Litoměřic provozuje, nainstalovala u přejezdů v Zaječicích a Bedřichově Světci na Mostecku cedule se svérázným textem ve víře, že řidiči uberou plyn a před kolejemi se náležitě rozhlédnou, zda se neblíží vlak.

„Slovo zemřeš je uhodí víc do očí a před přejezdem opravdu přibrzdí,“ vysvětlil mluvčí společnosti Jiří Dlabaja.

Dodatková cedule se však nezamlouvá Policii ČR, která vybídla magistrát k odstranění neschváleného dopravního značení. „Odbor správních činností mosteckého magistrátu jako příslušný silniční správní úřad vyzval společnost AŽD k odstranění závady. Termín, kdy musí odstranit dodatkovou tabuli, která má vliv na bezpečnost a plynulost silničního provozu, je 5. 3. 2020,“ řekla Právu mluvčí města Klára Vydrová a připomněla, že v případě, že společnost ceduli v termínu neodstraní, hrozí jí ve správním řízení pokuta ve výši až 300 tisíc korun.

Švestková dráha je nejen odborníky, ale také laickou veřejností, označována za jednu z nejkrásnějších regionálních tratí v Česku.

Foto: AŽD Praha

Provozovatel dráhy s verdiktem magistrátu nesouhlasí a hodlá svůj postup hájit před soudem. „Stovky konfliktů s neukázněnými řidiči na přejezdech a ohrožení cestujících, kdy jsme naši Policii ČR neviděli a neslyšeli, nás vedly k instalaci dodatkových tabulek. A hle, již je Policie ČR aktivní a tabulky chránící bezpečnost musíme odstranit. Neodstraníme, bezpečnost je prvořadá. Ať tedy rozhodne nezávislý soud,“ uvedl generální ředitel AŽD Zdeněk Chrdle.

Společnost koupila trať od státu v roce 2016 jako zbytný majetek. Od té doby prošla železnice rozsáhlými úpravami s cílem, že bude sloužit jako zkušební polygon. Zároveň se na ni vrátil každodenní provoz osobních vlaků, výhledově se uvažuje i o nákladní dopravě. Trať je nyní považována za nejmodernější regionální železnici v Evropě.

Švestková dráha je nejen odborníky, ale také laickou veřejností označována za jednu z nejkrásnějších regionálních tratí v Česku. Už od roku 1895 vede krajinou Českého středohoří kolem zřícenin hradů Košťálov a Oltářík, a dalších míst, která stojí za návštěvu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků