Hlavní obsah
Ministr práce Petr Nečas (ODS) Foto: Petr Hloušek, Právo

Nečas se pustil do šéfa Ústavního soudu, straní prý opozici

Vicepremiér a ministr práce Petr Nečas (ODS) se ostře pustil do některých členů Ústavního soudu včetně jejich předsedy Pavla Rychetského. Vadí mu jejich výroky při středečním jednání o regulačních poplatcích u lékaře. Tam vypovídali i premiér Mirek Topolánek a ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (oba ODS). Podle Nečase jsme byli svědky "absolutní politizace práce Ústavního soudu."

Ministr práce Petr Nečas (ODS) Foto: Petr Hloušek, Právo
Nečas se pustil do šéfa Ústavního soudu, straní prý opozici

"Jsem tím konsternován. Byla to stejná dikce, stejný slovosled, jako kdybych poslouchal vystupování komunistických či sociálnědemokratických zákonodárců. To nebyly ústavně-právní argumenty, ale politická prohlášení," řekl vicepremiér na adresu ústavních soudců Pavla Rychetského, Jiřího Nykodýma a Elišky Wagnerové.

Nečas je nicméně přesvědčen, že většina jejich kolegů se řídí ústavně-právními, nikoliv politickými hledisky. Proto jeho kritika míří jen na tři zmíněné soudce, nikoliv na Ústavní soud jako celek.

:. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský
Rychetský prý shání podporu pro zrušení poplatků

Nečas si myslí, že předseda Ústavního soudu Rychetský, bývalý místopředseda vlády za ČSSD, odložil rozhodnutí o legitimitě poplatků na neurčito hlavně proto, že nemá dostatečnou většinu pro jejich zrušení. Nyní hledá prostor, jak chybějící hlasy získat, soudí vládní politik.

"Nabízí se také otázka, zda souhra Rychetského s šéfem poslanců ČSSD Michalem Haškem byla pouze shodou okolností, nebo řízenou politickou agitací," prohlásil ministr práce a sociálních věcí.

Rychetský, Julínek a děti v inkubátoru

Ministr Julínek před Ústavním soudem obhajoval regulační poplatky. Na otázku předsedy soudu Pavla Rychetského, proč mají poplatky platit i děti v inkubátoru, lidé v kómatu nebo v bezvědomí, odpověděl: "Za děti platí poplatky rodiče, ty si tu regulační funkci poplatků musí uvědomit.“
"A to tedy mají ty děti z inkubátoru vyndat?“ překvapeně reagoval Rychetský.

Podobně hájil Julínek i poplatky za recept. "Česká republika je rekordmanem ve spotřebě léků, za deset miliard ročně se jich spláchne do záchodu! Pacient je mnohdy v předepisování léků aktivní,“ argumentoval Julínek.

Předseda Rychetský opět překvapeně reagoval: Takže pacienti mají tlačit na lékaře, aby léky nepředepisoval?“ pravil Rychetský.

Po výslechu Topolánka a Julínka, kteří obhajovali zavedení poplatků, soudci odročili jednání o návrhu ČSSD na zrušení zdravotnické části reformy veřejných financí na neurčito.

Soud podle Rychetského potřebuje najít shodu a zformulovat své stanovisko. V minulých dnech připustil, že jasné většinové stanovisko soudu se zatím nerýsuje.

ČTĚTE: ÚS podusil Julínka, o poplatcích nerozhodl

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků